fot. PAP/Łukasz Gągulski

Spadła liczba wykrytych zakażeń koronawirusem. Wykonano też mniej testów

Już za kilka dni dowiemy się, czy posłuchaliśmy apeli władz i służb sanitarnych, by spędzić święta Wielkiej Nocy w wąskim gronie. Od soboty do poniedziałku spadała liczba wykrytych zakażeń SARS-Cov-2. Zmniejszyła się także liczba wykonywanych testów. W ciągu ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 10 tysiącach nowych przypadków. Z powodu COVID-19 zmarło 19 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 45 osób.

Polska zmaga się z trzecią falą pandemii. Święta sprzyjały kontaktom międzyludzkim. W najbliższych dniach liczba zakażeń pokaże, czy spędziliśmy ten czas w gronie najbliższych.

Najwięcej nowych przypadków w dalszym ciągu wykrywanych jest na Śląsku. To przekłada się na liczbę osób wymagających hospitalizacji.

W naszym kraju dominuje brytyjski wariant koronawirusa, który wykazuje się wyższym wskaźnikiem zakażeń oraz cięższym przebiegiem choroby.

Prof. Małgorzata Poltz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zauważa, że zmienił się także profil osób zakażonych i chorujących.

– Jesienią dominowały osoby starsze, a teraz duża część dotyczy zakażeń wśród osób młodych. Chorują także dzieci i niemowlęta. Notujemy także dużą liczbę zgonów – informuje prof. Małgorzata Poltz-Dacewicz.

Transmisję wirusa możemy przerwać przestrzegając obostrzeń oraz poprzez masowe szczepienia. W poniedziałek dotarło do Polski 870 tys. dawek szczepionki Pfizer.

Akcja szczepień ma w najbliższych dniach znacznie przyspieszyć. W połowie kwietnia system ma osiągnąć milion iniekcji tygodniowo.

RIRM

drukuj