SP mówi „Nowe państwo, nowa Konstytucja”

W Krakowie zakończyła się Konwencja Solidarnej Polski „Nowe państwo, nowa Konstytucja”.  Wzięło w niej udział ponad 1,1 tys. osób.

Politycy SP zaproponowali na niej szereg zmian w Konstytucji. Mają one usprawnić funkcjonowanie państwa i zaprzestać destrukcyjnym rządom PO – mówił lider SP Zbigniew Ziobro.

SP proponuje m.in. wprowadzenie systemu prezydenckiego, zmianę ordynacji wyborczej, likwidację Senatu, KRRiT oraz zmniejszenie o połowę liczby posłów i likwidacji immunitetu polityków.

Partia chce też likwidacji Krajowej Rady Sądownictwa i powołania Rady Sprawiedliwości, która będzie dbała o standardy etyczne w zawodach sędziego i prokuratora.

SP domaga się również zwiększenia roli referendum, które byłoby ogłaszane na wniosek 300 tys. obywateli lub grupy posłów.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. Piotr Duda przewodniczący NSZZ „Solidarność” oraz Paweł Kukiz. Szef Solidarności zaapelował do polityków SP by „zawsze widzieli człowieka, obywatela, Polaka. Nie tak jak wczoraj PO, która odgrodziła się szczelnym płotem, zakryła to czarną folią, chyba już żałobną, i obradowała sama dla siebie” – zauważył Piotr Duda.

Lider SP Zbigniew Ziobro powiedział, że jest gotowy do dyskusji o proponowanych zmianach. Jednak, aby dokonać zmian w Polsce trzeba zacząć od zmian ustrojowych. Jak mówił szef SP samo odwołanie fatalnego rządu PO nie wystarczy.

Chcemy, aby w Polsce władza trafiła w ręce prezydenta, który jest wybierany w bezpośrednich wyborach przez Polaków, aby to on miał w rękach system władzy wykonawczej. Chcemy też jednocześnie, aby Polacy wybierali Sejm, który będzie miał realne narzędzia kontroli takiego prezydenta i powoływanych przez niego ministrów. Chcemy zniesienia immunitetu po przestępstwach kryminalnych, dlatego że nie godzi się, aby politycy czy sędziowie, prokuratorzy popełniający ciężkie przestępstwa kryminalne, chowali się za immunitetem i stawali ponad prawem. Oczekujemy również likwidacji KRRiT – powiedział poseł Zbigniew Ziobro.

Poseł Zbigniew Ziobro, dodaje, że większość problemów, z którymi borykają się Polacy dot. złych regulacji prawnych i systemowych.

Jeśli chcemy przebudować Polskę, jeśli chcemy wskrzesić nową energię i dać siłę do nowego zrywu Polaków, aby rozwiązywać problemy, bolączki, które dziś tak bardzo nas dotykają: jak brak miejsc pracy, fatalna Służba Zdrowia, spadająca liczba szkół i też obniżający się poziom edukacji, jak, wreszcie niż demograficzny i ogromny kryzys w tym zakresie. Musimy dokonać bardzo dalece idących zmian w funkcjonowaniu państwa; i takie zmiany gwarantuje proponowana przez nas reforma całego systemu państwowego, systemu ustrojowego, systemu konstytucyjnego – zaznaczał poseł Zbigniew Ziobro.

Na zakończenie posłowie i europosłowie SP uroczyście podpisali się pod najważniejszymi zmianami w konstytucji, które proponują.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl