Program kandydata SP na premiera

Dziesięcio punktowy program dla osiągnięcia porozumienia wokół konstruktywnego wotum nieufności przedstawił dziś Tadeusz Cymański, kandydat Solidarnej Polski na premiera rządu technicznego. 

Wniosek jest skuteczny gdy opozycja razem przedstawi kandydata, który będzie cieszył się poparciem 231 posłów – przekonywał lider SP Zbigniew Ziobro.

-Konieczny jest czas dyskusji , pertraktacji nad programem i nad kandydatami. Solidarna Polska jako, że podmiotowo jest w sferze tej decyzji, to od nas zależy czy to poparcie będzie udzielone i czy będzie ono skuteczne . Zgłaszamy własnego kandydata na premiera a jest nim poseł Tadeusz Cymański. Zgłaszamy również swoje minimum programowe, które w naszej ocenie jest niezbędne do tego, aby znaleźć punkt wyjścia by prowadzić dyskusję pomiędzy poszczególnymi partiami opozycji. W ramach wypracowania tego konsensusu, który pozwoli wyłonić kandydata i pewne minimum programowe, które on będzie realizował – powiedział  europoseł Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.

Eurodeputowany Tadeusz Cymański stwierdził, że budowanie demokratycznej szansy na odwrócenie polskich spraw, które idą w złym kierunku prowadzi przez porozumienie trudne ale możliwe. Przedstawił on swoje propozycje m.in. wprowadzenie systemu  zasiłków rodzinnych i reformę podatków.

Następnie projekt już znany Państwu a mianowicie zwolnienie z podatku emerytur i rent w wysokości 1 000 złotych. Projekt, który zresztą zaproponowała inna partia opozycyjna. Tu widać już pewne zbieżności w myśleniu i w patrzeniu, ale cały sens dotyczy szczegółów. Stopniowe podnoszenie płacy minimalnej docelowo do 50 procent przeciętnego wynagrodzenia oraz ograniczenie umów śmieciowych – powiedział europoseł Tadeusz Cymański.

Kandydat SP na premiera rządu technicznego zaprosił do debaty prof. Piotra Glińskiego, który z ramienia Prawa i Sprawiedliwości miałby stworzyć rząd techniczny. Każda partia – jak powiedział – powinna jasno i czytelnie określić się w konkretnych sprawach.

  – Ogólne deklaracje o budowaniu postępu, reformie i o zabiegach to nie jest konkret. Konkretem są konkretne propozycje. Uważam, że te punkty, które  dzisiaj zostały przedstawione, mają ten walor i partie powinny się jasno i czytelnie w tej sprawie określić. Bardzo ważne jest również aby te sprawy były przedstawiane w sposób poważny. Szansa, o której mówił na początku prezes, wydaje się być bardzo trudna, ale zawsze trzeba dać szansę demokracji  – dodał europoseł Tadeusz Cymański.

Także PSL koalicjant PO w najbliższym czasie zaprosi prof. Piotra Glińskiego do dyskusji o kwestiach gospodarczych z liderami partii. Waldemar Pawlak stwierdził, że jest on interesującą postacią do poszukiwania współpracy i kompromisu.

Przypomnijmy za kilka tygodni PiS złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

 

RIRM

drukuj