Sondowanie czy pomyłka?

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) zaprzecza, jakoby sklasyfikowało pedofilię jako „orientację seksualną”.

Według informacji, do jakich dotarli amerykańscy dziennikarze, najnowszy numer czasopisma „Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders” (DSM-5) przygotowanego przez APA miał w jednym z rozdziałów klasyfikować pedofilię jako „jedną z orientacji seksualnych”, a zamiast słowa „zaburzenie” pojawiło się słowo „preferencja”. Informacja na ten temat wywołała burzę i protesty. Za sprawą tej samej organizacji wcześniej doszło do wykreślenia homoseksualizmu z listy chorób psychicznych i zboczeń.

Amerykańskie Stowarzyszenie Rodziny jeszcze przed wydaniem sprostowania alarmowało. „Tak jak APA w latach 70. zadeklarowało, że homoseksualizm to ’orientacja’, tylko i wyłącznie ze względu na presję środowisk gejowskich aktywistów, to dziś wydaje się, że z kolei pod presją aktywistów pedofilskich chcą uznać wykorzystywanie seksualne dzieci także za orientację” – czytamy w komunikacie.

Tym razem APA w oświadczeniu stwierdziło, że „organizacja stanowczo stoi po stronie wysiłków zmierzających do karania osób, które seksualnie wykorzystują dzieci i nieletnich, oraz wspiera również wysiłki zmierzające do leczenia osób posiadających zaburzenia pedofilskie, co może doprowadzić do zapobieżenia aktom wykorzystywania dzieci”. APA całe zamieszanie tłumaczy błędem przy redakcji w wersji elektronicznej DSM-5; zapewnia, że w wydaniu drukowanym zostanie on usunięty.

Oficjalne sprostowanie w wersji angielskiej – zobacz

Łukasz Sianożęcki, NaszDziennik / RIRM

drukuj