fot. PAP

CBŚ zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji?

Pojawił się nowy projekt ustawy o utworzeniu Centralnego Biura Śledczego Policji, w którym CBŚ miałoby zostać wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji.

„Stale i dynamicznie przekształcająca się przestępczość zorganizowana wymaga utworzenia bardziej elastycznych rozwiązań organizacyjnych w policji, pozwalających na skuteczniejszą walkę z tym groźnym zjawiskiem” – wskazano w uzasadnieniu projektu. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceminister MSWiA podkreśla, że od kilku miesięcy w Sejmie leży projekt ustawy PiS, który zakłada wzmocnienie CBŚ i nadanie mu większej samodzielności. Parlamentarzysta czeka aż rząd oficjalnie opublikuje swój dokument.

– Uważam, że jest to słuszny kierunek, natomiast z projektem jeszcze się nie zapoznałem, dlatego nie wyrażam swojego stanowiska. Przypominam jednak, raz jeszcze, że nasz projekt ustawy – projekt PiS czeka na rozpatrzenie w Sejmie. Zobaczymy czym różni się rządowy projekt, od projektu złożonego przez posłów PiS, wtedy będzie można to ocenić. Czasem pojawiają się jeszcze śmielsze pomysły, dalej idące, jeżeli chodzi o Centralne Biuro Śledcze, nawet takie by uczynić w tej części policji zupełnie osobny organ, pion – mówi poseł Jarosław Zieliński.

Po wydzieleniu CBŚ ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Obecnie w KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy około 2 tys. osób.

MSW szacuje, że koszty organizacyjne projektowanego przekształcenia CBŚ w CBŚP wyniosą niespełna 90 tys. zł.

RIRM

drukuj