„Solidarność” RI chce zmian w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia

Rolnicza „Solidarność” chce zmian w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia. Chodzi o kwestię zatrudniania pracowników sezonowych z zagranicy. Polscy rolnicy, co roku zatrudniają ich przede wszystkim z Ukrainy, ale także z innych państw dawnego ZSRR.

Zagraniczni pracownicy sezonowi zatrudniani są w większości przez sadowników i ogrodników, ponieważ – jak podkreślają rolnicy – uprawa owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna.

Dzieje się tak od wielu lat, gdyż niewielu Polaków jest chętnych do pracy na roli z powodu mało atrakcyjnych wynagrodzeń – tłumaczy Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

– Problem jest poważny, bo problemy, które są związane z zatrudnieniem powodują, że wielu rolników decyduje się na zatrudnianie „na czarno”. Żeby to wyeliminować trzeba to ułatwić. Ważne, żeby sytuacja u nas w Polsce się poprawiła, na tyle, żeby Polacy nie wyjeżdżali i tutaj pracowali. Pamiętam, 30 lat temu nie było problemu – w większości wszystkie dodatkowe prace polowe wykonywali Polacy i to było w jakiś sposób załatwiane. Potem zaczęły się coraz większe problemy – zwraca uwagę Zbigniew Obrocki.

Związkowcy mają także obawy o zmiany w procedurze wydawania pozwoleń na pracę sezonową. Teraz do wniosku najprawdopodobniej trzeba będzie dołączyć kserokopię paszportu pracownika zza granicy. Dotąd wystarczyła sześciomiesięczna wiza.

Rolnicy obawiają się również, że umowy o dzieło, które podpisują z pracownikami sezonowymi miałyby zostać obłożone składkami na ZUS. Solidarność jest temu przeciwna.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl