Służba Więzienna obchodzi 98. rocznicę powstania

Uroczystą Mszą św. rozpoczną się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. Ta mundurowa jednostka powstała 98 lat temu.

Centralne obchody Święta Służby Więziennej odbędą się w Warszawie.

O godz. 10.30 w Bazylice św. Krzyża sprawowana będzie Msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników.

Następnie w południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wręczone zostaną odznaczenia państwowe. Zaplanowano także uroczystą promocję na pierwszy stopień oficerski. Tam również ma odbyć się uroczysta defilada strażników więziennych.

Obchodom towarzyszy Międzynarodowa Konferencja Szefów Służb Penitencjarnych Krajów Unii Europejskiej – mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Pierwszy raz w Europie w jednym miejscu zbiorą się szefowie niemal wszystkich służb penitencjarnych z całej Unii Europejskiej – właśnie tutaj, w Polsce, na nasze zaproszenie. Odbędzie się taki „okrągły stół” szefów Służb Więziennych z Unii Europejskiej, z Norwegii. Mamy również szefów Służby Więziennej Stanów Zjednoczonych, konkretnie ze stanu Teksas, z którym współpracujemy. To będzie dla nas naprawdę wyjątkowe wydarzenie – podkreśla Patryk Jaki.

Dyrektor Generalny Służby Więziennej, generał Jacek Kitliński, wskazuje, że tegoroczne obchody inaugurują uroczystości związane ze stuleciem funkcjonowania tej formacji w Polsce. Jak dodaje, wyjątkowe jest miejsce, gdzie się one odbędą.

– To jest niesamowite dla polskiej służby więziennej, bo tak naprawdę nigdy tam, na tym placu, trzecia formacja uzbrojona, umundurowana, podległa ministrowi sprawiedliwości, nie uczestniczyła w takich wydarzeniach. Cieszymy się bardzo, że zaproszenie przyjął pan prezydent Andrzej Duda, minister sprawiedliwości pan Zbigniew Ziobro i wielu znamienitych gości, m.in. szefowie wszystkich służb mundurowych podległych MSWiA, ale również wojska i innych służb, które dbają o bezpieczeństwo naszego kraju – zaznacza generał Jacek Kitliński.

W ramach obchodów w piątek w godzinach od 11.00 do 17.00 na terenie byłego aresztu przy ul. Rakowieckiej będzie można wziąć udział w wydarzeniu kulturalno-artystycznym „Spotkania z historią na Rakowieckiej”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl