fot. PAP/EPA

Słowacja: Sąd uniewinnił dwoje oskarżonych o zabójstwo Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej

Słowacki sąd uniewinnił dwoje oskarżonych o zabójstwo dziennikarza Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej. Na 25 lat do więzienia trafi tylko trzeci oskarżony, który pomagał w morderstwie.

Jan Kuciak ujawnił przestępczą działalność biznesmena Mariana Kocznera. Zajmował się też podejrzanymi interesami innych biznesmenów i polityków partii rządzącej. Badał również powiązania współpracowników premiera Roberta Fico z włoską mafią. W lutym 2018 roku dziennikarz został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną. To wywołało falę protestów i doprowadziło do dymisji rządu. Zarzut zabójstwa usłyszeli biznesmen Marin Koczner oraz jego znajoma. Według śledczych mieli zlecić i sfinansować zbrodnie. Sąd ich uniewinnił.

– Zgodnie z paragrafem 285., sekcja C Kodeksu karnego oni zostają uniewinnieni – wskazała sędzia.

Decyzja sądu oburzyła rodziny zamordowanych. Opuścili salę sądową w trakcie odczytywania wyroku.

– Jedyne, co mogę powiedzieć to to, że jestem zniesmaczony. Nie potrafię tego wyjaśnić – powiedział Józef Kuciak, ojciec zamordowanego Jana Kuciaka.

Wyrok 25 lat więzienia usłyszał Tomasz Szabo, który pomagał w morderstwie. Współpracował z bezpośrednim wykonawcą zbrodni Miroslavem Marczekiem, który przyznał się do winy. Sprawa uniewinnienia biznesmena najprawdopodobniej trafi do sądu najwyższego.

TV Trwam News

drukuj