fot. PAP/EPA

Słowacja: rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne

Na Słowacji rozpoczęły się dziś przedterminowe wybory parlamentarne. Lokale wyborcze otwarte są w godz. 7-22. Głosowanie nie ma jasnego faworyta, ale większość sondaży wskazuje jako zwycięzcę partię Kierunek Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) byłego wieloletniego premiera Roberta Ficy, który m.in. sprzeciwia się wojskowej pomocy dla Ukrainy.

Są też sondaże sugerujące, że zwycięży partia Postępowa Słowacja (PS) kierowana przez europosła i wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Michala Szimeczkę.

Zdaniem wielu analityków o przyszłym rządzie może zdecydować nie zwycięzca wyborów, ale wynik i pozycja, jaką zajmie partia Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD) byłego premiera Petra Pellegriniego. Petr Pellegrini jest byłym współpracownikiem Roberta Fica, ale partię budował w kontrze do Smer-u. W tygodniu poprzedzający głosowanie Petr Pellegrini przyznał, że jego partia jest programowo bliższa Smer niż PS.

O głosy około 4,3 mln wyborców ubiega się dwadzieścia pięć ugrupowań politycznych. Szanse na przekroczenie progu wyborczego ma dziewięć partii, ale trzy z nich mogą nie dostać się do parlamentu. Według mediów kampania wyborcza była szczególnie brutalna. Dochodziło nawet do fizycznych ataków na politycznych konkurentów.

Wyniki wyborów mogą być znane w nocy z soboty na niedzielę. Dwie stacje TV zamówiły także badania exit poll, których wyniki mają zostać przedstawione mniej więcej 10 minut po zamknięciu lokali wyborczych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl