fot. https://twitter.com/PGNiG_OD

Śląskie: Zainaugurowano pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”

W województwie śląskim zainaugurowano pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”, opracowanego przez PGNiG Obrót Detaliczny we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zapewnienie doradztwa oraz pomocy przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.

Gaz jest najlepszym sposobem w walce o niską emisję – akcentował w Katowicach Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

To nie tylko w zasadzie zerowa emisja pyłów, ale również co najmniej dwukrotnie mniej emisji dwutlenku węgla w porównaniu do pieca węglowego – wskazał Henryk Mucha.

Krokiem milowym w kierunku redukcji zanieczyszczeń jest rządowy program „Czyste powietrze”.

– Program aspiruje, żeby doprowadzić do redukcji emisji niskiej z około 3 mln jednostek, a więc jest to prawdopodobnie  największy tego typu program w Europie Środkowej, może nawet w całej Europie – zaznaczył Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Maciej Chorowski dodał, że istotną częścią programu jest to, że posiada on w sobie silny element dotacyjny.

– To jest 30 tys. zł albo 37 tys. zł dla osób, które mają niższe dochody. Natomiast ścieżka bankowa pozwala na zaciągnięcie kredytu do 100 tys. zł, a dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dystrybuowana przez wojewódzkie fundusze jest po prostu elementem spłaty kredytu. Jest to kredyt o silnie ujemnym oprocentowaniu – mówił prezes NFOŚiGW.

Na zainteresowanych przystąpieniem do programu, a także na jeszcze niezdecydowanych z fachową poradą czekają eksperci.

– Chcemy doradzać, wręcz wypełniać wnioski rządowego programu „Czyste powietrze”. Chcemy wyręczyć naszych klientów w kontakcie z operatorem sieci dystrybucyjnej. To jest kompleksowość. Następnie będziemy doradzać również klientom, jeżeli chodzi o wybór naszych pozostałych produktów, a portfolio spółki w tej kwestii jest coraz większe. Nasze biuro obsługi klienta na terenie woj. śląskiego i wszystkie 14 biur są do dyspozycji obecnych klientów, zwłaszcza tych, którzy dzisiaj wykorzystują paliwo gazowe tylko i wyłącznie w celu przygotowywania posiłków. Będziemy zmierzać w kierunku, aby wybierali gaz jako paliwo służące do ogrzewania swojego domostwa. Biuro jest także dostępne dla nowych klientów, którzy właśnie dzisiaj obsługują „kopciuchy” – zapowiedział Henryk Mucha.

Na terenie woj. śląskiego jest dziś 260 tys. „kopciuchów” i one muszą zniknąć jak najszybciej – dodał prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

TV Trwam News

drukuj