Katowice: w przyszłym roku odbędzie się Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego

We wrześniu 2018 r. w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.  

Dziś podpisano w tej sprawie list intencyjny. Wśród sygnatariuszy był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Pierwsza edycja konkursu wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Docelowo konkurs ma się odbywać co 5 lat w planowanych dziedzinach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartety smyczkowe i kompozycja.

Wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że konkurs będzie propagował polską kulturę. Szef resortu kultury liczy też, że będzie to wydarzenie na miarę m.in. Konkursu Chopinowskiego czy też Czajkowskiego.

– To jest bardzo ważne dzieło. Dziękuję wszystkim partnerom, miastu Katowice, oczywiście Narodowej Orkiestrze Symfonii Polskiego Radia, która będzie realizowała. Wraz z panem prezydentem (Marcinem Krupą –red.) będziemy finansować, radio będzie dbało, żeby wszyscy o tym słyszeli, a nasi wspaniali kompozytorzy i profesorowie będą dbali o to, żeby poziom tego konkursu był odpowiedni – powiedział minister Piotr Gliński.

Koszt pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego jest szacowany na 5 mln zł. Ma być sfinansowany po połowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Katowice.

Karol Szymanowski to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w.  Jest uznawany – obok Fryderyka Chopina – za najwybitniejszego polskiego kompozytora.

 

RIRM

drukuj