Katowice przygotowują się do organizacji COP24 w 2018 roku

W przyszłym roku najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej odbędzie się w Polsce. Decyzja o organizacji COP24 w naszym kraju zapadła w ubiegłym roku na szczycie klimatycznym w Maroku.

Powierzenie Polsce organizacji szczytu klimatycznego to ogromne wyróżnienie – podkreśla minister środowiska, prof. Jan Szyszko.

– Polska cieszy się dużym autorytetem w układach międzynarodowych odnośnie polityki klimatycznej świata. Polska jest postrzegana jak kraj wielkiego sukcesu w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przy równoczesnym wzroście gospodarczym – podkreśla minister środowiska prof. Jan Szyszko.

O organizację wydarzenia ubiegały się dwa miasta: Gdańsk i Katowice. Ostatecznie przedstawiciele ONZ zdecydowali, że szczyt odbędzie się w stolicy

Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nie zawiedziemy – zapewnia wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

– Każdy ma jakieś swoje interesy i zawsze był problem, żeby te interesy pogodzić. Myślę, że Katowice będą tym miastem, gdzie te wszystkie różne poglądy i stanowiska będzie można zrealizować w sposób racjonalny i rozsądny dla wszystkich – wskazuje Mariusz Skiba.

Katowice i cała metropolia są dobrze skomunikowane. Dostępne jest też zaplecze hotelowe i gastronomiczne. W Niemczech przebywa obecnie delegacja Katowic na czele z prezydentem miasta Marcinem Krupą.

– Po to tutaj przyjechaliśmy, żeby zdobywać doświadczenia, podpatrywać rozwiązania, rozmawiać o różnych problemach, które wiążą się z organizacją tego typu imprez, również po to, aby unikać różnych problemów w naszym mieście. Zachęcamy wszystkich gości, żeby przyjechali do nas, do Katowic – mówi Marcin Krupa.

W Bonn powstało specjalne stoisko promujące przyszłoroczny COP24 w Katowicach. Polska zaprasza do siebie uczestników obecnego szczytu, a miasto chwali się m.in. swoimi osiągnięciami w dziedzinie ekologii. 40% Katowic to tereny zielone.

– Można powiedzieć, że to miasto stara się zarazić innych do wizji transformacji, jeżeli chodzi o podejście innowacyjne, nawet bym powiedział, że do sprawy jakości powietrza – wskazuje Mariusz Skiba.

Organizacją szczytu w Katowicach zajmuje się Ministerstwo Środowiska – podkreśla pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej minister Paweł Sałek.

– Liczby uczestników konferencji stron idą w tysiące, dlatego że jest to największe wydarzenie organizowane przez ONZ przy współudziale państwa goszczącego – zaznacza Paweł Sałek.

Polska już po raz trzeci będzie gospodarzem szczytu klimatycznego. Po raz czwarty prezydentem COP będzie Polak. Drugi raz tę funkcję powierzono prof. Janowi Szyszko.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj