fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski

W siedzibie resortu kultury podpisany został list intencyjny dot. powołania nowej instytucji kultury – Panteonu Górnośląskiego, który powstanie w Katowicach.

Panteon Górnośląski będzie instytucją współprowadzoną przez resort kultury, Archidiecezję Katowicką, miasto Katowice oraz województwo śląskie. List intencyjny podpisali wicepremier prof. Piotr Gliński, metropolita katowicki, prezydent Katowic oraz marszałek województwa śląskiego.

Panteon zostanie powołany w celu upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Górnego Śląska do macierzy. Będzie to miejsce poświęcone zasłużonym dla budowania polskości śląskim twórcom, politykom oraz żołnierzom.

– Będzie odwoływał się do pięknej, a jednocześnie heroicznej i trudnej części historii Górnego Śląska, która jest związana immanentnie z Polską. Polskość Górnego Śląska będzie prezentowana m.in. przez tę instytucję. Oczywiście nawiązujemy do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wszyscy wiemy, zwieńczeniem tego procesu wielu lat odzyskiwania przez Polskę niepodległości przed stu laty i kształtowania się polskich granic były Powstania Śląskie i akt przystąpienia części Górnego Śląska do macierzy – mówi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Panteon będzie miał siedzibę w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla. Środki na projekt budowalny, scenariusz i scenografię pochodzą od resortu kultury oraz archidiecezji katowickiej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj