Śląskie: utrudnienia na linii kolejowej Gliwice-Katowice

Do piątkowego popołudnia pociągi na jednej z najważniejszych tras kolejowych w woj. śląskim – między Katowicami a Gliwicami – będą miały opóźnienia. 10 pociągów odwołano, 4 skierowano objazdem.

Powodem jest kradzież trakcji elektrycznej między Rudą Śląską a Zabrzem. Utrudnienia są szczególnie odczuwalne w ruchu aglomeracyjnym, obsługiwanym przez Koleje Śląskie. Dotychczas odwołano 10 pociągów tego przewoźnika – 8 na całej trasie z Gliwic do Katowic i z powrotem oraz 2 między Gliwicami a Chorzowem Batorym.

Kolejne 4 składy skierowano drogą okrężną przez Bytom (w tym 2 dalekobieżne oraz 2 Kolei Śląskich). Pozostałe pociągi na jednej z najbardziej uczęszczanych regionalnych tras – Gliwice-Częstochowa – kursują normalnie, ale z opóźnieniami wynoszącymi średnio kilkanaście minut. Składy między Rudą Śląską Chebziem a Zabrzem kursują bowiem wahadłowo tylko jednym torem. Tak będzie do zakończenia utrudnień.

Dotkliwa w skutkach kradzież sieci trakcyjnej znad jednego toru miała miejsce o godz. 2.11. Ze względu na układ zwrotnic wyłączyło to z ruchu jeden tor na całym odcinku między Rudą Śląską Chebziem a Zabrzem. Sieć w miejscu kradzieży została zdewastowana; kolejowe służby szacują, że normalny ruch zostanie przywrócony po południu.

Odcinek między Katowicami a Gliwicami to ważna dla ruchu międzynarodowego i ponadregionalnego linia łącząca m.in. Wrocław z Katowicami i Krakowem. To również najważniejsza trasa regionalnych Kolei Śląskich, łącząca Gliwice z Katowicami, Zawierciem i Częstochową.

PAP

drukuj