Śląskie: policjanci ze Szczyrku otworzyli oficjalnie nowy komisariat

Policjanci ze Szczyrku otworzyli we wtorek oficjalnie nowy komisariat. Stanął w ścisłym centrum kurortu. Zastępca komendanta śląskiej policji insp. Piotr Kucia poinformował, że budynek wraz z wyposażeniem kosztował 4,3 mln zł.

Komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński podczas uroczystego otwarcia komisariatu powiedział, że ilustruje on prawdziwy obraz polskiej policji.

„Tak ona dziś wygląda i będzie wyglądała nie tylko w województwie, ale też w całym kraju” – dodał.

Szef bielskiej komendy miejskiej policji insp. Krzysztof Herzyk podkreślił, że posterunek w Szczyrku powstał po wielu latach starań. Funkcjonariusze przeniosą się do niego z budynku należącego do przedsiębiorstwa komunalnego, który stoi na obrzeżach miasta.

„Lokalizacja nowej siedziby została pomyślana tak, aby zapewnić jak najlepszą dostępność policji dla mieszkańców i turystów oraz umożliwić właściwą reakcję na zdarzenia i realizację obowiązków służbowych” – mówił.

Zdaniem burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego kurort w ostatnich latach bardzo się zmienił.

„Chcemy pretendować do miana narciarskiej stolicy. To rodzi określone problemy. Dziennie wjeżdża do miasta około 13 tys. samochodów. Pięciotysięczny Szczyrk przyjmuje w weekendy około 20 tys. gości. To wyzwanie dla nas i policji. Szczyrk potrzebuje pomocy funkcjonariuszy, bo musimy zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, w tym z sąsiedniej gminy Buczkowice, oraz turystom” – powiedział.

31 szczyrkowskich policjantów w nowym komisariacie ma do dyspozycji blisko 700 mkw., a także zaplecze techniczne, sanitarne i ogrodzony parking. Rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz powiedziała, że w budynku znajduje się 70 pomieszczeń dla służby dyżurnej, prewencyjnej, dzielnicowych, służby kryminalnej, korpusu cywilnego i kierownictwa jednostki. Na terenie jednostki funkcjonuje siłownia przeznaczona dla policjantów i pracowników cywilnych. Pomieszczenia i wyposażenie komisariatu są zgodne z najnowszymi standardami.

Inwestycja prowadzona była od jesieni 2016 r. Wówczas wykonawca przejął plac budowy. W styczniu ub.r. wmurowany został akt erekcyjny. Nowy komisariat wraz z wyposażeniem kosztował około 4,3 mln zł. Większość wyasygnowała policja. Około 300 tys. zł pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, bo budynek jest „pasywny”, czyli charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi i zastosowaniem rozwiązań, które minimalizują zużycie energii.

Komisariat powstał na siedemnastoarowej działce przekazanej przez samorząd Szczyrku. Burmistrz miasta Antoni Byrdy powiedział, że jej koszt można oszacować na około 1,7 mln zł.

Obiekt stanął tuż obok remizy miejscowej straży pożarnej.

We wtorek szczyrkowscy policjanci otrzymali też nowy radiowóz – opla astrę.

Insp. Piotr Kucia przypomniał, że w południowej części regionu śląskiego realizowane są jeszcze cztery inne inwestycje.

„Trwają prace końcowe przy posterunku w Wilkowicach. W styczniu policjanci powinni się już przenieść do nowego obiektu. Trwają też budowy komisariatu w Łodygowicach oraz posterunku w Milówce i Istebnej. Prace powinny się zakończyć w lipcu lub sierpniu przyszłego roku. Wszystkie te obiekty będą miały taki sam wygląd, bryłę i rozmieszczenie pomieszczeń. Mamy projekt modelowy” – powiedział.

Inspektor dodał, że w Wilkowicach, Milówce i w Istebnej siedziby policji są odtwarzane po ich likwidacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl