fot. https://twitter.com/PolskaPolicja

Śląskie: Nastolatek, który zniszczył figurę Chrystusa, odpowie za obrazę uczuć religijnych

O obrazę uczuć religijnych oskarżyła prokuratura 17-latka, który w lipcu br. w Pińczycach w powiecie myszkowskim (Śląskie) zniszczył figurę Chrystusa. Nastolatek tłumaczył, że uszkodzenie figury nie było motywowane nienawiścią do religii, lecz wynikało z upojenia alkoholowego.

Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Myszkowie. [czytaj więcej]

21 lipca 2021 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji w Koziegłowach otrzymali zgłoszenie dotyczące zniszczenia figury Chrystusa na Krzyżu w miejscowości Pińczyce. W wyniku oględzin policjanci stwierdzili, że sprawca odkręcił figurę od metalowego krzyża i rozbił ją, a następnie odłamki wyrzucił na pobliskie pola. Zniszczona figura należy do parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Pińczycach, a wartość spowodowanych strat oszacowano na tysiąc złotych.

„Na skutek podjętych czynności śledczych uzyskano informację, że sprawcą przestępstwa może być 17-letni mieszkaniec Pińczyc Adam K. W związku z tym przeprowadzono przeszukanie jego pomieszczeń mieszkalnych, w trakcie którego znaleziono gipsową głowę figury Chrystusa” – podał prok. Tomasz Ozimek.

W śledztwie przedstawiono Adamowi K. zarzut popełnienia przestępstwa „obrazy uczuć religijnych, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, polegające na jego zniszczeniu”. Nastolatek przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że zniszczenia figury dokonał w połowie lipca br., wracając z imprezy w towarzystwie kuzyna.

„Oświadczył ponadto, że uszkodzenie figury nie było spowodowane nienawiścią do religii, lecz stanem upojenia alkoholowego” – poinformowała prokuratura.

Adam K. jest uczniem jednej ze szkół w Zawierciu. Nie był w przeszłości karany. Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Myszkowie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl