fot. twitter.com/terytorialsi

Śląskie: blisko 150 „terytorialsów” złożyło przysięgę w Cieszynie

Blisko 150 „terytorialsów” złożyło w sobotę przysięgę w Cieszynie. To największa taka uroczystość wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – poinformowała rzecznik jednostki Monika Ligejka.

„Przysięga w Cieszynie odbyła się po raz pierwszy. To właśnie tu w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełni już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie +terytorialsów+ jest ich ponad 840. Choć różni ich bardzo wiele, łączy z pewnością jedno: chęć służby Ojczyźnie” – podkreśliła Monika Ligejka.

Dowódca Brygady płk Tomasz Białas podczas przysięgi przypomniał sentencję „Per aspera ad astra”.

„+Przez ciernie do gwiazd+, ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to, co przeszliście przez ostatnie 16 dni. To dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia, ale także chwil uwierzenia w siebie, w swoje możliwości, przełamania własnych ograniczeń” – mówił.

Płk Tomasz Białas zaznaczył, że szkolenie podstawowe to tak naprawdę dopiero początek.

„Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy, w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji +gwiazdy+. Te będą za trzy lata kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od was, od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji, aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa, gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwością wykonywać” – mówił.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, powstały z początkiem 2017 r. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

PAP

drukuj