Ślady materiałów wybuchowych na wraku

Wczoraj pojawiły się kolejne dramatyczne informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej. Według doniesień Rzeczpospolitej – Polscy biegli, którzy ostatnio przebywali w Smoleńsku znaleźli ślady trotylu na wraku TU 154M.

Gazeta z niewiadomych przyczyn wycofała się z tych informacji. Nieoczekiwanie jednak wróciła do tych faktów – pisząc, że jednak nie można wykluczyć, iż były to materiały wybuchowe.

Z kolei, jak poinformował jeden z portali, materiał wybuchowy znaleziono aż na 80 fotelach samolotu. Ślady trotylu znaleziono także na kilku ekshumowanych ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej. Chodzi m.in. o ciało śp. Anny Walentynowicz, której kości zabarwione były na niebiesko, co może wskazywać na użycie trotylu.

Ustalenia te są tożsame z badaniami naukowców, którzy wyniki swoich prac przedstawili tydzień temu na konferencji poświęconej katastrofie smoleńskiej.

– Żądamy dymisji rządu Donalda Tuska; nie może być tak, że w Polsce rządzą ludzie którzy ws. straszliwej zbrodni mataczyli przez blisko 30 miesięcy – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej Płk Ireneusz Szeląg zaprzeczył, by stwierdzono ślady materiałów wybuchowych wewnątrz samolotu i na poszyciu skrzydła. Jednocześnie dodał jednak, że  dopiero badania laboratoryjne wyjaśnią sprawę.

– Prokurator Szeląg najpierw stwierdził bardzo mocno, że nie było żadnego materiału wybuchowego, że to wszystko nieprawda. Później zaczął wywód o tym, że jednak coś tam było, że urządzenia nieprecyzyjne,  że tak naprawdę to dopiero trzeba będzie zbadać próbki itd. Wygląda to na wielkie oszustwo. Doszły do na wieści, że grupa kilkunastu specjalistów zebrała się w kancelarii premiera żeby opracować jakąś reakcję i niestety przykro mi mówić, ale wygląda na to, że to jest ta akcja – powiedział Jarosław Kaczyński.

Do sprawy odniósł się także premier Donald Tusk. Szef rządu skupił się jednak na ataku prezesa PiS-u. Powiedział m.in., że Jarosław Kaczyński dzieli Polaków na zwolenników i przeciwników tezy, że rząd „współuczestniczył w zbrodni zabójstwa prezydenta i 95 polskich obywateli w katastrofie smoleńskiej”. Tusk mówił, że nie sposób ułożyć sobie życia w jednym państwie z tymi, którzy formułują tego typu wnioski.

Sprawa została także poruszona podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Posiedzenie miało dotyczyć tajemniczej śmierci technika pokładowego Jaka 40  – chorążego Remigiusza Musia

– Charakter naszego spotkania uległ zmianie. W związku z opublikowaniem części informacji związanych z badaniami, jakie ostatnio zostały zakończone w Smoleńsku, a które ujawniły fakty związane z eksplozją samolotu w powietrzu. Eksplozją, która była wykazywana przez zespół parlamentarny rok temu. Wszystkie te materiały, które udowodniły iż samolot rozpadł się nie dlatego że uderzył w ziemię, tylko uderzył w ziemie dlatego że na skutek eksplozji rozpadł się w powietrzu – mówił przewodniczący parlamentarnego zespołu pos. Antoni Macierewicz.

Na prośbę Ewy Błasik – minutą ciszy uczestnicy parlamentarnego  zespołu uczcili  pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Wdowa po śp. gen. Andrzeju  Błasiku, dowódcy sił powietrznych RP, przypomniała absurdalne pomówienia jakie wysuwano wobec jej męża. Powiedziała, że od czasu katastrofy jest zastraszana przez służby specjalne.

To są ich metody działania, zastraszania wdów po poległych pilotach. Nie wiedziałam jak państwu powiedzieć o tym, jak do katastrofy smoleńskiej funkcjonowało lotnictwo. W moich odczuciach i odczuciach mojego męża można to było nazwać mafią, a nie żadną komisją. Nieludzkie jest to co zrobiono z moim mężem, z naszymi lotnikami, skompromitowano polskiego prezydenta i polskie lotnictwo – kończy Ewa Błasik.

Głos zabrała także Ewa Kochanowska, wdowa po Januszu Kochanowskim Rzeczniku Praw Obywatelskich:

– Widzę dzisiaj ogromne zainteresowanie prasy, które normalnie naszym posiedzeniom nie towarzyszyło. Właściwie jestem bardzo wściekła, ponieważ każdy z państwa od dnia katastrofy miał to przed oczyma. Mieliście przed oczyma ten samolot, który spadł z wysokości kilkunastu metrów i ośmielaliście się nam wmawiać że to jest normalna katastrofa lotnicza. Że to brzoza złamała skrzydło. To haniebne. Powinniście się wstydzić – powiedziała Ewa Kochanowska.

Podczas posiedzenia przemawiał Por. Artur Wosztyl, pilot jaka 40, który wylądował w Smoleńsku przed Tu 154M. Porucznik potwierdził zeznania nieżyjącego już chorążego Remigiusza Musia. Dotyczyły one wydanego przez Rosjan pozwolenia na zejście Tupolewa do 50 m:

– Jeżeli chodzi o zeznania śp. Remigiusza Musia, potwierdzam je. Natomiast nie w całości, ponieważ nie wszystko słyszałem. Nie przypominam sobie abyśmy lecąc dostali taką komendę. Być może mi umknęła. Natomiast nie słyszałem korespondencji z Iłem-76, którą słyszał śp. Remigiusz Muś, ponieważ akurat był w kokpicie. Jestem w stanie potwierdzić element jego wypowiedzi z przesłuchania, który dotyczył Tupolewa i jego podejścia do lotniska w Smoleńsku. W tej materii jak najbardziej wszystko co zostało powiedziane potwierdzam. Nie jestem człowiekiem, który by pomylił 50 m ze 100 m. Dlatego też zdziwiło mnie, że w ogóle pewnego elementu nie było w stenogramie – mówił por. Artur Wosztyl.

PiS domaga się specjalnej ochrony BOR-u dla Por. Artura Wosztyla. W tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i prokuratora generalnego wnioskował poseł Antoni Macierewicz.

Wypowiedź prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego:

DŹWIĘK 30.10.12 RI do wiad. Kaczyński 1 na USA

 

Wypowiedź pos. Antoniego Macierewicza:

DŹWIĘK: 30.10.12 RI do wiad. Macierewicz na USA

 

Wypowiedź Ewy Błasik:

Dźwięk; 30.10.12 RI do wiad. Błasik 1

 

Wypowiedź Ewy Kochanowskiej:

         Dźwięk; 30.10.12 RI do wiad. Kochanowska 1 

 

Wypowiedź por. Artura Wosztyla:

Dźwięk 30.10.12 RI do wiad. Wosztyl na USA

 

RIRM

 

Wypowiedź prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Antoniego Macierewicza:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Ewy Błasik:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Ewy Kochanowskiej:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź por. Artura Wosztyla:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl