„Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”

W Krakowie – Nowej Hucie w kościele pw. Św. Józefa, w parafii do której należał śp. Janusz Kurtyka, odbędzie się dziś uroczyste odsłonięcie tablicy „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert „Modlitwa i Pamięć”.

Ideę tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej zainicjował działacz „Solidarności” śp. Wiesław Sidzina. Fundusze na tablicę zostały zebrane przy parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz kwesty przeprowadzonej na krakowskich cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada 2012 roku, w którą aktywnie włączyli się profesorowie, parlamentarzyści, radni, dziennikarze, artyści oraz wolontariusze.

– Datki zbierane były wśród parafian i mieszkańców Nowej Huty. Pewnego dnia sytuacja się zmieniła. Postanowiliśmy z inicjatywy społecznej włączyć w tą ideę zbierania funduszy społeczność miasta Krakowa. Była to pierwsza w Polsce kwesta dla upamiętniania ofiar katastrofy smoleńskiej – dodaje Jolanta Janus.

Płaskorzeźba zaprojektowana przez profesora Piotra Suchodolskiego jest darem mieszkańców Krakowa pragnących oddać hołd 96 rodakom poległym pod Smoleńskiem.

–  O godz. 13. rozpocznie się Msza św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin. Będziemy się także modlić za naszą Ojczyznę. Około godz. 14.30 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a później koncert „Modlitwa i Pamięć”. Jest to utwór specjalnie skomponowany dla uczczenia ofiar katastrofy, którego autorem jest Wincenty Szmidt – powiedziała Jolanta Janus.

Poza parą prezydencką oraz ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, na tablicy uwieczniono nazwisko Janusza Kurtyki, prezesa IPN. Kompozycja rzeźbiarska nawiązuje do wymownego zestawienia dwóch form – krzyża symbolizującego cierpienie i tragiczną śmierć, tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem oraz okrywający ją całun milczenia.

Rzeźba ta skłania do refleksji i przemyślenia swojej postawy jeśli chodzi o kwestię katastrofy smoleńskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl