Będą oględziny szczątków Tu-154M

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zgodził się na przyjazd do Smoleńska polskich prokuratorów wraz z ekspertami, a także na oględziny szczątków Tu-154M, który rozbił się ponad 8 lat temu – poinformował portal wpolityce.pl.

Choć Rosja zgodziła się na przyjazd Polaków do Smoleńska, to nie jest jeszcze znana data wyjazdu prokuratorów i ekspertów. Według informacji portalu wpolityce.pl, może chodzić o najbliższe tygodnie. Obecnie trwają ustalenia dotyczące konkretnego terminu, składu polskiej delegacji, a także zakresu czynności, jakie będą prowadzone na miejscu. Portal poinformował, że stronie polskiej zostało przesłane pismo „zastępcy kierownika Wydziału Śledczo – Dochodzeniowego Do Szczególnie Ciężkich Przestępstw Przeciwko Osobom i Bezpieczeństwu Publicznemu Głównego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej”.

Pismo to jest odpowiedzią na zapytania Prokuratury Krajowej Polski o okazaniu pomocy prawnej. Chodzi o dokument, który został przesłany do Rosji 17 maja 2017 r. oraz 16 stycznia br. To właśnie w nim polska strona została poinformowana o możliwości przybycia przedstawicieli polskich kompetentnych organów do Rosji. Zaproponowano także uzgodnienie terminu ich przybycia celem uczestnictwa w dodatkowych oględzinach agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych Tu-154M. Polskie ograny poinformowano także o niemożności rekonstrukcji samolotu z odłamków zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu zewnętrznego i cech szczególnych.

W tym roku minęła 8. rocznica od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

TV Trwam News/RIRM

drukuj