fot. twitter.com/PLinBelarus

Białoruś: W Mińsku Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Zwierzchnik białoruskich katolików, ks. biskup Kazimierz Wielikosielec, odprawił w niedzielę Mszę św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w mińskim kościele św. Szymona i św. Heleny.

„Modlimy się za ofiary katastrofy, w której zginęła polska elita. Modlimy się o życie wieczne dla nich wszystkich i wierzymy, że zmartwychwstaną” – mówił ks. bp Kazimierz Wielikosielec.

W Mszy św. wzięli udział polscy dyplomaci, białoruscy katolicy oraz licznie zebrani przedstawiciele mniejszości polskiej. Niektórzy z nich byli 11 lat temu w Katyniu na uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej, na które leciała polska delegacja pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Pamiętam oczekiwanie, a potem łzy i niedowierzanie, gdy dowiedzieliśmy się o tragedii” – mówiła jedna z uczestniczek nabożeństwa.

Mszę św. zorganizowano z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku, która w ten sposób upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej od lat. Marcin Wojciechowski, polski charge d’affaires, zwrócił uwagę, że na nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej zawsze przychodzi wielu ludzi.

„Jest to ważne i tragiczne wydarzenie, o którym białoruscy katolicy chcą pamiętać i swoją obecnością, swoim udziałem we Mszy św., zamanifestować tę pamięć” – powiedział dyplomata.

W czasie Mszy św. duchowni i wierni wspominali również ofiary zbrodni katyńskiej.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

PAP

drukuj