S. Hambura: kolejne ekshumacje ciał ofiar są wskazane

Kolejne ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej są wskazane, bo wiele wskazuje na to, że dowody są pochowane także w polskiej ziemi – uważa mec. Stefan Hambura. Jego zdaniem, na poprzednim rządzie spoczywa polityczna odpowiedzialność za błędy popełnione po katastrofie.

Stefan Hambura podkreśla, że należy ustalić, czy odpowiedzialność karną za niestaranne wykonanie sekcji zwłok ponoszą prokuratorzy wojskowi lub inni funkcjonariusze publiczni.

„Prokuratorzy wojskowi, którzy pojechali do Moskwy, nie brali udziału w oględzinach i sekcji zwłok. Tych czynności nie wykonano po sprowadzeniu ciał do Polski, choć powinni to zrobić. Jednym z podstawowych obowiązków, kiedy prowadzi się śledztwo, jest bezpośredni dostęp do dowodów” – powiedział mecenas.

Stefan Hambura zauważa, że przeprowadzenie sekcji zwłok w Polsce mogłoby pomóc w ustaleniu przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem.

„Po takiej tragedii, w tak zwanej demokracji zachodniej nie ostałby się żaden rząd, tak jak się ostał rząd Donalda Tuska. Pod presją społeczeństwa każdy rząd musiałby się podać do dymisji. Dlatego na nich spoczywa teraz polityczna odpowiedzialność” – wskazał mec. Hambura.

Jak podkreślił, o tym, że „nie najlepiej dzieje się, można było stwierdzić już na początku prowadzonego śledztwa”.

„Kulminacyjnym punktem było przeprowadzenie ekshumacji i sekcji zwłok we wrześniu 2012 r., kiedy to stwierdzono, że w Gdańsku nie było pogrzebane ciało Anny Walentynowicz. Do tej pory rodzina nie jest tego też pewna, gdyż prokuratura wojskowa nie przychyliła się wtedy do badań genetycznych za granicą, o które wnioskowała rodzina” – powiedział Stefan Hambura.

Podczas przeprowadzania 5 lat temu sekcji zwłok zabezpieczono obok szczątków rękaw marynarki i gumową rękawiczkę – przypomniał mecenas.

– To pokazuje, w jaki sposób Rosjanie traktowali ciała. W toku tej sekcji zwłok zabezpieczono także cztery twarde elementy i jeden nit z poszycia samolotu” – powiedział Hambura (…) Kolejne ekshumacje i sekcje zwłok ofiar katastrofy pod Smoleńskiem są jak najbardziej wskazane, gdyż wiele wskazuje na to, że dowody w sprawie są pochowane także w polskiej ziemi” – podkreślił Stefan Hambura.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl