fot. PAP/Radek Pietruszka

W. Skurkiewicz: Rok 2016 był szczególny dla polskiego wojska i przemysłu zbrojeniowego

W 2016 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło szereg działań wzmacniających polską armię i krajowy przemysł zbrojeniowy. Ostatnio Polska i USA podpisały umowę gwarantującą dostarczenie Polsce rakiet JASSM. Kontrakt opiewa na 940 mln zł. MON zawarł także umowę na zakup m.in. przeciwlotniczych pocisków Piorun.

Sejm w mijającym roku uchwalił ustawę o Wojakach Obrony Terytorialnej – sztandarowym projekcie resortu. Obrona Terytorialna ma powstać z początkiem 2017 r.

Resort anulował też przetarg zawarty przez koalicję PO-PSL na francuskie Caracale i rozpisał nowy, w którym szanse mają polskie zakłady z Mielca i Świdnika.

Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości polski przemysł zbrojeniowy staje się jednym z filarów gospodarki. To daje korzyści zarówno armii i zakładom – podkreślił poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Rok 2016 był szczególny, jeśli chodzi o polskie wojsko i przemysł zbrojeniowy. Kluczową kwestią jest bez wątpienia tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to rzecz, o której wielokrotnie mówiliśmy w kampanii wyborczej. Podnosi to bezpieczeństwo naszego kraju. Takie są oczekiwania społeczne i jako Prawo i Sprawiedliwość to realizujemy. Kolejną rzeczą, która jest szczególnie istotna w kontekście polskiego wojska, to jest możliwość służenia w armii żołnierzy w korpusie szeregowych. Mogą służyć wszyscy ci, którzy są nawet dłużej na kontraktach. Jest również sukcesem odbudowa polskiego przemysłu zbrojeniowego ze zgliszcz, które pozostały po Platformie Obywatelskiej. To jest bardzo ważna i istotna sprawa – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

Co więcej – jak poinformował szef ministerstwa obrony Antoni Macierewicz – w 2016 r. resort wyda cały budżet przewidziany na modernizację sił zbrojnych.

Wśród zmian wprowadzonych przez ministerstwo obrony jest również wydłużenie służby dla szeregowych żołnierzy zawodowych, pomimo kończącego się kontraktu. Dotychczas wynosił on 12 lat. Ma to pozwolić doświadczonym żołnierzom na kontynuowanie służby.

RIRM

drukuj