Skarga w związku z emisją programu „Wiadomości” w TVP1

Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski wystosował skargę do prezesa TVP Juliusza Brauna ws. wyemitowanego w wiadomościach materiału nt. listu Episkopatu Polski o zagrożeniach ideologią gender.

Jest on zaprzeczeniem zasad dziennikarstwa informacyjnego, m.in. rzetelności, obiektywizmu i profesjonalizmu – czytamy w dokumencie zespołu.

Materiał był jedną wielką manipulacją i swoistą promocją osób związanych z antykościelnymi środowiskami promującymi gender – zauważa poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

Wczoraj, w głównych wiadomościach TVP1, pojawił się materiał, który bardzo mocno, nierzetelnie, nieobiektywnie i nieprofesjonalnie stał się nagonką na cały Kościół, na Episkopat. Artykuł dotyczył listu, który został przeczytany w dniu wczorajszym w kościołach w całej Polsce, ws. zagrożenia gender. Proszę zwrócić uwagę, że ten materiał, który został zamieszczony, już od samego początku, właściwie w pierwszych słowach samej prowadzącej, miał za zadanie; pokazać,  że; zacytuję: Kościół znalazł sobie sztucznego wroga, zasłonę dymną i nie wie o czym mówi – zwraca uwagę poseł Andrzej Jaworski.

W materiale o gender wypowiadali się związani z Ruchem Palikota, a obecnie Twoim Ruchem m.in. prof. Magdalena Środa oraz prof. Jan Hartman. Co więcej, fragmentaryzacji poddano materiał dot. zakłócenia poznańskiego wykładu o gender ks. prof. Pawła Bortkiewicza, w którym broni się anarchistów zakłócających porządek.

Następnie do materiału wybrano wypowiedź jednej osoby, która po wyjściu z kościoła i wysłuchaniu listu nie wie, co to jest gender. W materiale znalazła się także wypowiedź publicysty „Tygodnika Powszechnego”, podważającego stanowisko Kościoła.

Cel tej informacji był z góry założony: nie przedstawić stanowiska Kościoła, tylko przedstawić stanowisko jego wrogów i ośmieszyć hierarchów Kościoła – dodaje poseł Andrzej Jaworski.

Apogeum całego tego materiału jest końcówka wiadomości, kiedy dziennikarka pyta posłankę Wandę Nowicką, która dostała się do parlamentu i została wicemarszałkiem Sejmu z ramieniu Ruchu Palikota: czy można być wiernym Kościołowi katolickiemu i jednocześnie wyznawcą gender ? Na co posłanka odpowiada, że jest to jak najbardziej możliwe. Tak jakby Wanda Nowicka była jakimkolwiek autorytetem dla ludzi Kościoła, była w jakikolwiek sposób związana z Kościołem. Oczywiście tutaj jest to wstawione tylko i wyłącznie w sposób jednolity.  Taki, który ma Kościół a właściwie hierarchów Kościoła, ośmieszyć – zaznacza poseł Andrzej Jaworski.

Skarga Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski do Juliusza Brauna, prezesa Telewizji Polskiej. [Czytaj]

RIRM

drukuj