Siły powietrzne USA już w Polsce

Zespół przygotowawczy Sił Powietrznych USA przybył do Polski; do czwartku potrwa rozmieszczenie amerykańskiej jednostki – samolotów F-16 oraz transportowych, a także personelu – ustalili w rozmowie telefonicznej minister obrony Tomasz Siemoniak i sekretarz obrony USA Chuck Hagel.

Rozmowa dotyczyła zacieśnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Przylot 12 amerykańskich myśliwców F-16 na ćwiczenia do Polski zapowiedzieli w czwartek w Warszawie Siemoniak i ambasador USA Stephen Mull.

Minister i sekretarz obrony ustalili, że „od niedzieli do czwartku będzie trwać rozmieszczenie jednostki amerykańskich sił powietrznych w Polsce”. „Obejmie ono samoloty wielozadaniowe F-16, samoloty transportowe i personel. Zespół przygotowawczy Sił Powietrznych USA przybył już na terytorium Polski” – podano w komunikacie MON.

Jak dodano, Siemoniak „wyraził podziękowanie za szybkie i znaczące decyzje USA związane z przyspieszeniem i poszerzeniem wspólnych ćwiczeń sił powietrznych na terytorium Polski”.

„Minister przekazał, że polskie władze bardzo wysoko oceniają tę sojuszniczą decyzję i widzą w niej praktyczne potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski ze strony USA” – napisano w komunikacie.

Według MON, rozmówcy ocenili także bieżącą sytuację na Ukrainie, a także „podkreślili znaczenie współdziałania obydwu krajów w NATO i podejmowania przez Sojusz kroków odpowiednich do rozwoju sytuacji”.

PAP/RIRM

drukuj