fot. PAP

Sikorski kandydatem na szefa unijnej dyplomacji

Minął termin w którym kraje UE miały zaproponować swoich kandydatów na nowych komisarzy. Premier Tusk oficjalnie zgłosił kandydaturę ministra Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Politycy PO, PSL, TR i SP deklarują, że będą wspierać kandydaturę polskiego ministra spraw zagranicznych na szefa unijnej dyplomacji

PiS uważa, że to niepoważna kandydatura. Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych uważa, że jest to próba grania osobą ministra Sikorskiego jako kartą przetargową o inne komisje.

– Chcielibyśmy jednak mieć komisarza, który zajmuje się realną gospodarką europejską, a nie polityką zagraniczną, której nie ma. Politykę zagraniczną Europy kształtują Niemcy, czasem w konsultacji z Francuzami i Brytyjczykami, ale nie kształtuje tej polityki komisarz ds. zagranicznych.  Byłby to oczywiście osobisty prestiż dla Sikorskiego, ale jego wpływy na politykę zagraniczną Europy byłyby żadne – powiedział Witold Waszczykowski.

Z kolei poseł Patryk Jaki, rzecznik Sprawiedliwej Polski zapewnił, że – mimo bardzo krytycznej oceny działań Sikorskiego – będzie jego kandydaturę wspierać. Kontrkandydatką szefa MSZ jest minister spraw zagranicznych Włoch Federika Mogherini.

Stanowisko to, wraz z innymi najwyższymi posadami w UE, ma być obsadzone na szczycie 30 sierpnia.

RIRM

drukuj