fot. PAP/EPA

Separatyści okupują budynki

Ministerstwo Obrony Ukrainy prowadzi operację specjalną przeciwko separatystom w Kramatorsku w obwodzie donieckim. Nad miastem krążą na niewielkich wysokościach myśliwce, a do desantu żołnierzy użyto helikopterów. Lotnisko zostało odbite. Dwóch separatystów zostało rannych. Z kolei do Słowiańska wjechały ukraińskie czołgi.

W telefonicznej rozmowie Władimir Putin powiedział Barackowi Obamie, że oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie są „bezpodstawne”.  Tymczasem separatyści nie odpuszczają. Pomimo upłynięcia ultimatum okupują zajęte wcześniej budynki w miastach na wschodzie kraju. Władze w Kijowie nie mają złudzeń.

Plany Federacji Rosyjskiej były i pozostają brutalne. Oni chcą, by południe i wschód Ukrainy stanęły w ogniu – od regionu Charkowa do regionu Odessy. (…) Dziś rano rozpoczęła się operacja antyterrorystyczna na północy obwodu donieckiego. Będzie ona prowadzona etapami i w sposób odpowiedzialny – zaznaczył p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Celem akcji jest obrona obywateli Ukrainy oraz zachowanie jedności terytorialnej państwa. Julia Tymoszenko zapowiada tworzenie ruchu oporu przeciwko agresji rosyjskiej na wschodzie kraju. W Kijowie pobito jednego z kandydatów na prezydenta Olega Cariowa. Aktywiści Majdanu w Kijowie urządzili deputowanemu partii regionów „Korytarz hańby”, gdyż opowiedział się za federalizacją Ukrainy.

Tymczasem ukraiński parlament przyjął ustawę o terytoriach okupowanych. Za takie uznano Krym, Sewastopol, przestrzeń powietrzną nad nimi oraz wody wewnętrzne i wody terytorialne wokół półwyspu. Dokument określa reguły uzyskania specjalnego zezwolenia na podróżowanie na półwysep, zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i obywateli innych państw. Na temat sytuacji na Ukrainie po raz kolejny głos zabrał sekretarz generalny NATO.

Apeluję do Rosji o wycofanie wojsk znad granicy ukraińskiej, zaprzestanie destabilizowania sytuacji oraz zdystansowanie się od działań prorosyjskich separatystów. Niech Rosja przestanie być częścią problemu i stanie się częścią rozwiązania – powiedział Anders Fogh Rasmussen. 

Unia Europejska nałożyła sankcje na czterech polityków obozu Janukowycza, w tym trzech byłych członków rządu. Ich aktywa zostały zamrożone. Czarna lista obywateli Ukrainy objętych unijnymi sankcjami finansowymi powiększyła się o 22 nazwiska. Pojutrze na temat ukraińskiego kryzysu mają rozmawiać w Genewie 4 strony: USA, Rosja Ukraina i Unia Europejska. Siergiej Ławrow zastrzega, że jeśli dojdzie do użycia siły w południowo-wschodnich regionach Ukrainy, to zmaleją szanse na przeprowadzenie tego spotkania. Tymczasem, jak informuje resort obrony Stanów Zjednoczonych – w sobotę rosyjski myśliwiec kilkanaście razy przeleciał prowokacyjnie blisko amerykańskiego okrętu wojennego USS Donald Cook na Morzu Czarnym.

 

TV Trwam News 

drukuj