Seniorzy: dzięki domom Senior-Wigor nie jesteśmy zamknięci w czterech ścianach

Dzięki domom Senior-Wigor nie jesteśmy zamknięci w czterech ścianach, dają nam możliwość kontaktu z rówieśnikami i znalezienia ciekawych zajęć – mówią podopieczni tych placówek, którzy przyjechali w czwartek do Białobrzegów na Piknik Seniora zorganizowany przez MRPiPS.

Do podwarszawskich Białobrzegów przyjechali z całej Polski podopieczni dziennych domów pobytu Senior-Wigor. W ten sposób resort rodziny, pracy i polityki społecznej chce uczcić Dzień Osób Starszych (przypadający w sobotę) oraz pierwszą rocznicę działalności domów Senior-Wigor.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podkreśliła, że dzięki takim placówkom osoby starsze nie są zamknięte w domu, nie mają nadmiaru wolnego czasu, mogą spotkać się w swoim towarzystwie, rozwijać wspólne zainteresowania i poznawać nowych ludzi.

„To jest ten sekret i tajemnica, żebyśmy nie żyli w poczuciu osamotnienia, opuszczenia, ale byli też otwarci na innych” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

„Na każdym etapie życia można znaleźć urok, nie należy się przeciwko temu buntować. Warto korzystać, dopóki mamy kondycję, jesteśmy sprawni intelektualnie, fizyczne. Myślę, że starsze osoby, ja też się już do nich zaliczam, bardziej to cenią niż młode” – dodała minister.

Obecni na pikniku seniorzy byli bardzo zadowoleni z możliwości, które oferują im domy Senior-Wigor.

„Bardzo nam tam miło tam czas spędzać, dlatego, że rozumiemy się, jesteśmy prawie wszyscy w jednym wieku, dogadujemy się” – mówiła jedna z podopiecznych domu Senior-Wigor z Łap.

„Mamy w swoim <domu wigora”, w którym uczestniczy 30 osób, bardzo dobrą kadrę, mamy taką kierowniczkę, nazywa się Monika Łapińska, ma 101 pomysłów na dobę” – dodała podopieczna.

„Robimy przetwory, pocztówki, mamy zajęcia plastyczne. Sprzedajemy je na kiermaszach, np. na dożynkach. Są wycieczki, gimnastyka. Chodzimy do dzieci niepełnosprawnych, oni do nas przychodzą, robimy przedstawienia, robimy wspólnie prace plastyczne. Jak było Boże Narodzenie, była akademia, dzieci dały przestawienie, robiliśmy wspólnie zabawki” – wyliczała inna z podopiecznych tej samej placówki.

To bardzo dobry pomysł, takie domy, bo ludzie się spotykają, kawkę wypiją z ciasteczkiem, pogadają, na spacery chodzą. Jest jakaś rozrywka” – dodała.

Tadek Wasilewski, szef domu Senior-Wigor w Gryfinie (Zachodniopomorskie), jak sam mówi, uciekł ze świata kultury do świata seniorów.

„Ja jestem artystą, poprzez działania animacyjno-kulturalne poznałem wielu ludzi. Nie wiem, jak to się stało, ale na przestrzeni lat polubiłem pracę z seniorami. Mam na koncie powołanie jednego stowarzyszenia, trzech klubów seniora, to już było wiele lat temu. Po prostu w pewnym momencie zauważyłem, że praca na rzecz seniorów sprawia mi wielką radość i przyjemność” – opowiadał Tadek Wasilewski.

Podczas pikniku Wasilewski miał swój występ – zabawiał seniorów, grając i śpiewając, akompaniował też jednej z podopiecznych prowadzonej przez siebie placówki, która prezentowała swe wiersze, przez wiele lat schowane w szufladzie.

Jego zdaniem najcenniejsze w pracy z seniorami jest to, że poprzez swoje działania oni się otwierają, odkrywają talenty, o których wcześniej nie wiedzieli.

„To jest promowanie siebie, wejście z czterech ścian” – mówił Tadek Wasilewski.

„U nas seniorzy uwielbiają śpiewać, więc jest muzykoterapia, uwielbiają prace manualne, zachęcamy ich też do wyjścia na zewnątrz, współpracujemy ze środowiskiem seniorów z Niemczech, bliskość granicy nam pomaga, integrujemy się poprzez angażowanie się w różne działania, również z dziećmi, z młodzieżą” – wyliczał Wasilewski.

Pracownica domu Senior-Wigor w Szczecinie przyznała, że z ludźmi starszymi nie pracuje się łatwo, bo każdy ma swoje ukształtowane już przyzwyczajenia, poglądy. „Tworzą się grupki, zwłaszcza na początku. Ale jak już się dotrą, jest łatwiej” – mówiła. „Nie ma co ich na starość zmieniać, trzeba ich zaakceptować, wraz z ich zwyczajami, czasem uprzedzeniami” – dodała.

Elżbieta Rafalska przyznała, że domów Senior-Wigor ciągle jest za mało, choć wciąż powstają nowe – kilka dni temu MRPiPS w ramach tegorocznej edycji konkursu na dofinansowanie tych placówek przyznało wsparcie 146 jednostkom samorządu, dzięki czemu m.in. powstanie 49 nowych domów.

„Potrzebne są na to środki. Mogę powiedzieć, ze jest ogromne zainteresowanie samorządów, bo to samorządy realizują to zadanie. (…) Z jednej strony mamy politykę rodzinną, z drugiej politykę senioralną i trzeba przeznaczać na ten cel coraz większe środki, ale też trzeba rozwijać różne formy usług opiekuńczych, poprawiać do nich dostępność wzmacniać funkcjonowanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, wzmacniać organizacje, które zajmują się polityką senioralną i opieką nad osobami starszymi” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl