Senatorzy wybrali w głosowaniu ławników do SN

Senat przeprowadził dzisiaj głosowanie dotyczące wyboru ławników do Sądu Najwyższego. Na kartach do głosowania było 15 kandydatur. Wybrano 13 osób – tyle, ile zarekomendowała wcześniej senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W głosowaniu nie wzięli udziału politycy Platformy Obywatelskiej. Swoją decyzję uzasadnili brakiem kwalifikacji kandydatów i niezgodnością z konstytucją przepisów ustawy o SN.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski krytycznie ocenił postawę senatorów PO.

– Mnie to bardzo dziwi. Uważam, że takie zachowanie jest nie licujące z godnością senatora. Uważam, że pobranie karty, niewypełnienie jej i wyniesienie poza salę obrad jest naganne i niedopuszczalne. Nie było takiego sygnału, iż senatorowie nie zagłosują. O zgodności z konstytucją bądź nie decyduje tylko i wyłącznie TK, a na pewno nie senatorowie PO – mówił Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu przyznał też, że czuje pewien niedosyt związany z wyborem ławników SN. Według niego zbyt mało osób jest zainteresowanych tą funkcją.

„Świadczy to o słabości naszego społeczeństwa obywatelskiego” – ocenił.

Dodał jednak, że jest nastawiony optymistycznie i przekonany, że w przyszłości będzie takich chętnych dużo więcej.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, m.in. ustanowiła dwie nowe Izby SN: Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbę Dyscyplinarną, w których obok sędziów mają orzekać ławnicy.

Termin na wybór ławników SN przez Senat upływa we wtorek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl