Senatorowie o ustawie „Za życiem”

W Senacie trwa debata nad ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin: „Za życiem”. Wcześniej, senackie komisje: rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz zdrowia zarekomendowały izbie wyższej przyjęcie ustawy bez poprawek.

Poprawki do tekstu zapowiadają jednak senatorowie Platformy Obywatelskiej. Chcą oni m.in. rozszerzenia kręgu osób, których dotyczy ustawa. Uwagi do tekstu zgłasza Biuro Legislacyjne.

Ustawa „Za Życiem” przewiduje m.in. że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.

Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, mówił w Senacie, że ustawa powinna zostać jak najszybciej uchwalona.

­ – Ten program powinien być jak najszybciej uruchomiony, z tego względu, że dla dziecka niepełnosprawnego czas jest bardzo ważny. Tylko wczesna interwencja, wczesna diagnoza, wcześnie podjęta rehabilitacja, interwencja medyczna czy leczenie pozwala zniwelować tę niepełnosprawność, często uniknąć niepełnosprawności. Przecież już teraz, także w życiu płodowym jesteśmy w stanie wykonywać operacje. Często te wady serca lub inne stwierdzone problemy są rozwiązywane jeszcze w ciągu życia płodowego. Chciałbym więc bardzo prosić wysoką izbę, żeby ta ustaw jak najszybciej weszła w życie, byśmy byli w stanie zabezpieczyć środki finansowe na jej realizację – apelował wiceminister.

Przypomnijmy, dziś Sejm uchwalił  rządową ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin: „Za życiem”. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Opozycja przekonywała, że ustawa jest źle przygotowana i łamie Konstytucję.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl