fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Marsze dla Życia w diecezji łomżyńskiej z okazji Dnia Świętości Życia

W przypadającym dziś Dniu Świętości Życia ulicami wielu miast diecezji łomżyńskiej przejdą Marsze dla Życia i Rodziny.

Wydarzenie pod hasłem: „Wybierajcie więc życie abyście żyli wy i wasze potomstwo” obchodzone będzie w 11 miastach diecezji.

W każdym z nich pochód rozpocznie się od Mszy Św. Po Eucharystii odbędzie się przemarsz ulicami miast do kościołów lub pod pomnik św. Jana Pawła II.

Podczas wydarzenia uczestnicy złożą także deklarację podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – mówi ks. Jacek Kotowski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin.

– Nasze marsze będą miały radosny charakter. Idziemy w dzień świętości życia, tak jak chciał Jan Paweł II. To będzie też przede wszystkim wielka katecheza: po pierwsze dziękczynienie, a po drugie wiemy, co się dzieje w związku z ochroną życia, prawną ochroną życia. Wiemy też, jak wygląda rzeczywistość w Polsce, a jeszcze gorzej wygląda za granicą, w Europie. Chcemy pójść pokazać, że jesteśmy pełni szacunku do życia, że chcemy to życie bronić w momentach, kiedy ono jest jak najbardziej zagrożone, małych dzieci pod sercem matek, ale też chcemy bronić życia na każdym jego etapie rozwoju, niezależnie od jego kondycji. Dlatego tłumnie i licznie wychodzimy, żeby po prostu ludziom przypomnieć, że życie jest największą wartością – podkreśla ks. Jacek Kotowski.

Dzień Świętości Życia obchodzony jest w tym roku po raz 19. Przypada on zawsze 25 marca – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ustanowiony został przez Episkopat w Polsce 1998 r. w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II.

W encyklice „Evangelium vitae” z 1995 roku Papież podkreślił konieczność „budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

RIRM

drukuj