Ulicami Warszawy przejdzie marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

Ulicami Warszawy przejdzie dziś marsz z okazji sto piętnastej rocznicy urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego. Marsz Rotmistrza odbędzie się w stolicy już po raz piąty. Pochód poprzedzi Msza św. sprawowana w Archikatedrze św. Jana o godz. 15.00.

Pułkownik Witold Pilecki tak, jak tysiące żołnierzy niezłomnych, spoczywa gdzieś w nieznanym miejscu, w dołach śmierci.  Być może na powązkowskiej „Łączce”, bo jak dotąd, mimo ekshumacji szczątków kilkuset ofiar represji stalinowskich i ich identyfikacji nie udało się odnaleźć prochów jednego z największych naszych bohaterów. Prace zostaną wznowione wiosną – wtedy to IPN rozpocznie poszukiwanie miejsca pochówku rot. Pileckiego.

Jako młody żołnierz Witold Pilecki prowadził walkę z komunizmem w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Stanął w obronie ojczyzny po ataku hitlerowskich Niemiec. W czasie okupacji podjął się założenia w obozie w Auschwitz organizacji konspiracyjnej. Mimo ogromnego zagrożenia udało się założyć obozowe struktury konspiracyjne. Rotmistrz planował odbić obóz, ale nie było na to odpowiedzi z Komendy Głównej Armii Krajowej. W połowie 1943 roku postanowił więc uciec z Auschwitz. Przygotował raport opisujący niemieckie zbrodnie popełnione w obozie.

Po wojnie działał w organizacji „NIE”, zbierał informacje o losach żołnierzy Korpusu generała Andersa, którzy wrócili do Polski. Zbierał dla rządu emigracyjnego informacje o sytuacji w kraj. Władze komunistyczne skazały go na karę śmierci. Pilecki został zamordowany 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl