Trwają prace nad nowelą Prawa telekomunikacyjnego

Senatorowie przyjęli dziś poprawki doprecyzowujące nowelę ustawy prawa telekomunikacyjnego.  Nad dokumentem dyskutowali członkowie senackich komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Gospodarki Narodowej.

Na posiedzeniu Senatu posłowie PiS zapowiedzieli złożenie poprawek, które mają znieść drastyczne opłaty za częstotliwości dla telewizji nadających na cyfrowym multipleksie, sprawa dotyczy też radia.

Obecnie procedowana nowelizacja wprowadza dla telewizji naziemnej ponad  40-krotnie wyższe opłaty w wysokości ponad 10 mln złotych. W przypadku radia 19 mln zł.

Nowela o zmianie ustawy dot. prawa telekomunikacyjnego, która wyszła z Sejmu, zakłada znaczną podwyżkę maksymalnych kwot za używanie częstotliwości dla nadawców radiowych, zarówno analogowych jak i cyfrowych nadających na multipleksach. Na ostatnim posiedzeniu Senatu doszło do znacznego podwyższenia kwoty za koncesję. Doszło do dwukrotnego podwyższenia opłat za koncesję na multipleksie cyfrowym z 13 mln zł. do prawie 26 mln zł. Następnym ruchem niosącym za sobą niebezpieczeństwo zablokowania rynku jest próba wprowadzenia maksymalnych rocznych opłat za używanie częstotliwości – powiedział senator Grzegorz Czelej.

Poseł Anna Sobecka powiedziała, że tu nie chodzi o ustawę, tu chodzi o Tv Trwam, o którą od pół roku toczy się społeczna batalia. Poseł przypomniała o 130 marszach w obronie TV Trwam. Mówiła także o narodowej pielgrzymce do Rzymu. Stwierdziła, że ustawa prowadzi do zniszczenia Radia Maryja i Tv Trwam.

Kaganiec podwyższonych opłat służy niszczeniu mediów. Krótko mówiąc, zamordowaniu katolickich mediów, Tv Trwam, Radia Maryja i to poddaje senatorom pod rozwagę – podnosiła poseł Anna Sobecka.

Senator Jan Maria Jackowski wskazał na krytyczne wobec ustawy stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Powiedział,  że propozycje rządowe mają na celu podwyższenie opłat do poziomu niemalże absurdalnego. W tym kontekście pytał o różnicę między obecnie zapisaną wysokością opłat a tą która będzie nakładana na podstawie ustawy, co ma znaczenie zwłaszcza dla nadawców radiowych. Przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej przekonywali, że stawki za nadawanie spadną.

Prawo telekomunikacyjne powinno zostać znowelizowane już trzy lata temu.

W tym momencie Polsce grozi kara nawet 112 tyś  euro dziennie.

 

Komisja Kultury i Środków Przekazu

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl