Senat przyjął nowelę ustawy o RTV!!!

Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy o Radiofonii i Telewizji. Projekt uderza w TV Trwam, która stara się o miejsce na multipleksie cyfrowym. Utrzymanie maksymalnej stawki na poziomie 26 mln zł zamknie rynek nowym nadawcom. Przede wszystkim Telewizji Trwam.

Senatorowie PiS wnosili poprawki aby utrzymać opłaty koncesyjne na dotychczasowym poziomie – wszystkie jednak upadły.

 


ZOBACZ JAK GŁOSOWALI SENATOROWIE (kliknij)

 

 

Dla nas oznacza to likwidację – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

 – Wszystko zmierza do tego, żeby odebrać głos katolikom, niezależnym mediom. Tylko media, które będą na usługach rządzących czyli reżimowe mają szansę na nadawanie. To jest jasne. W każdym totalitaryzmie chciano mieć media – tego mętnego nurtu, żeby ludziom mącić w głowach, by wierzyli w to co mówią rządzący. (…) Takie bariery finansowe oznaczają likwidację Radia Maryja i TV Trwam. Kwota 19 mln zł za rok czasu jest niemożliwa do zapłaty przez Radio Maryja. Tak samo dzieje się z koncesją na multipleksie cyfrowym – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Dyrektor Radia Maryja zwrócił także uwagę na nierówne traktowanie podmiotów.
– Tym którzy otrzymali miejsca na multipleksie rozłożono opłaty na raty 10 mln zł. Ustały jednocześnie pewne podstawy prawne. Teraz dla stacji ubiegających się o to miejsce nałożono zamiast 10 mln zł  – 26 mln zł do zapłaty.  Jest to co najmniej dziwne. Widzimy, że jest to gra. Jeżeli nie udało się odebrać głosu administracyjnie, ani innymi siłowymi metodami, próbuje się go odebrać nakładając bariery finansowe. To jest jednoznaczne – dodaje o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Określenie opłat na tak wysokim poziomie jest barierą dla wejścia na rynek nowych, nadawców – mówił wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski.

– Rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez KRRiT jest rozwiązaniem złym. Niesie niebezpieczeństwo, że rynek zostanie ograniczony tylko do tych nadawców, którzy mają olbrzymie pieniądze i którzy będą dyktować swoje warunki medialne. To bardzo duże zagrożenie dla Tv Trwam – mówił sen. Stanisław Karczewski.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak przekonuje,  że opłata w wysokości blisko 26 mln zł będzie dotyczyć tylko tych nadawców, którzy w przyszłości będą nadawać program w wyższym standardzie HD. Ci, którzy będą nadawać w niższym standardzie SD, mają płacić tyle co dotychczas.

– Krajowa Rada ma bardzo duże kompetencje do tego, aby decydować o ilości programów. Jeżeli dana stacja będzie decydowała się na nadawanie w wyższym formacie to opłata koncesyjna będzie dwa razy większa i może stanowić barierę dla mniejszych nadawców. To budzi nasze zastrzeżenia. Poza tym nadawcy przy dwukrotnie większej kwocie koncesyjnej będą karani za to, że dają nam lepszą jakość. To też dla nas, jako odbiorców jest niekorzystne – powiedział sen. Grzegorz Czelej.

Senator Grzegorz Czelej zwrócił także uwagę na stawianie przez rząd bariery dla wejścia na rynek nowych nadawców.

 To może skutkować krzywdzącą i za wysoką, opłatą koncesyjną, jeżeli KRRiT zdecyduje się, bo to ona będzie decydowała, aby udostępnić ten program w częstotliwości HD. Podczas wczorajszej debaty podkreślałem, że KRRiT w myśl tej ustawy będzie miała bardzo dużą władzę i zadecyduje o tym czy udostępnia jeden program w jakości HD za maksymalną opłatą koncesyjną 26 mln, czy rozbija to na dwa programy i wtedy opłaty koncesyjne wynoszą niecałe 13 mln. To jest duża władza – powiedział senator Grzegorz Czelej.

Widać, że KRRiT idzie w zaparte – sprawa jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – przypomina senator Jan Maria Jackowski. Senator dodaje jednocześnie, że jeden z sędziów podzielił wszystkie wątpliwości i zarzuty fundacji Lux Veritatis.

– Być może KRRiT spodziewając się niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia, próbuje wprowadzić mechanizm, który będzie dyscyplinował nadawców metodą finansową. Skoro nie będzie można już odmówić to będą zaporowe kwoty, związane z opłatami za koncesję. Ponieważ Tv Trwam jest utrzymywana z datków telewidzów to oznacza przerzucenie ciężaru od płacenia tych opłat na ludzi stosunkowo niezamożnych. Ludzi, którzy często są osobami dla których Tv Trwam jest jedynym kontaktem ze światem, kulturą i z możliwością przeżywania, modlenia się, współuczestniczenia w ważnych wydarzeniach religijnych, ale również i społecznych. Będziemy mieli pogłębianie procesu wytłoczenia – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Widać że protesty, które odbywają się w całej Polsce wywarły wpływ, natomiast dziś po raz kolejny została postawiona bariera, tym razem finansowa mówi poseł Maciej Małecki. Poseł akcentuje, że ta bariera nie dotyczy tych, którzy dostali koncesje wcześniej.

– Zastanawiające jest czy pan Jan Dworak i spółka przyznają takie opłaty dla Stavki, Lemon Record, czy Eska Tv. Przypomnę, te firmy cieszyły się nie tylko koncesją, ale i rozłożeniem dużo niższych opłat na raty. Boję się, żeby ta przegłosowana decyzja senatu, nie okazała się kolejną blokadą dla Tv Trwam. Czy nie chodzi o to, że kolejny raz będziemy mieli do czynienia z próbą zablokowania katolickiej telewizji w Polsce? – dodaje poseł Maciej Małecki.

Tymczasem bardziej niebezpieczną ustawą jest nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Senatorowie najprawdopodobniej rozpatrzą projekt już w najbliższą środę na posiedzeniu senackiej komisji gospodarki.

PO chce zwiększyć opłaty za częstotliwości dla nadawców radiowych z 2,5 mln do 19 mln zł, a dla nadawców telewizyjnych z 240 tys. do 10 mln zł. Senator Bogdan Pęk mówi wprost rząd Donalda Tuska prowadzi politykę niszczenia wszystkich konkurencyjnych, obiektywnych mediów; szczególnym obszarem tego ataku jest właśnie TV Trwam i RM.

Trzeba to powiedzieć otwartym tekstem. To jest polityka, która ma służyć wyłącznie grupie trzymającej władzę, a więc przede wszystkim PO, PSL i ich szeroko rozumianym obszarom wpływów. To się znakomicie łączy z prasą, która jest w większości w rękach niemieckich i telewizjami prywatnymi, które ostatnio nieco krytyczniej z uwagi na utratę widzów mówią o rządzie i o samym premierze, ale są jakby wielką tarczą obronną. Wiąże się to także z interesami możnych tego świata w układzie Unii Europejskiej a także poza nią – dodał senator Bogdan Pęk.
 

Nowy konkurs na miejsca na  multipleksie, KRRiT ogłosi dopiero po wejściu ustawy o RTV w życie.

Wypowiedź senatora Jana Marii Jackowskiego:


Pobierz Pobierz

 

 

Wypowiedź posła Macieja Małeckiego:


Pobierz Pobierz

 

 

Wypowiedź Grzegorza Czeleja :


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź senatora Bogdana Pęka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl