Senackie komisje zajmą się ustawą dotyczącą finansowania trzynastej emerytury

Senackie Komisje Finansów i Rodziny zajmą się dziś ustawą dotyczącą finansowania trzynastej emerytury. Środki na ten cel miałyby pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Przeciwko rozwiązaniu protestuje opozycja oraz środowiska skupiające osoby niepełnosprawne. Obawiają się, że rząd chce zmniejszyć środki przeznaczone dla tej grupy społecznej.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z KO zapowiedział już wcześniej złożenie poprawek do ustawy.

Nowy fundusz ma zastąpić Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Po wejściu w życie ustawy ma on zostać dokapitalizowany.

Senator Bogusława Orzechowska z komisji rodziny tłumaczy, że mają zmienić się źródła finansowania funduszu.

– Główne źródła finansowania pochodziłyby z tego samego finansowania, gdzie są wszelkiego rodzaju dodatki socjalne. Wcześniej źródło tego finansowania było z innej strony. Są bunty, że jest to odjęcie od funduszy, które są przeznaczone dla niepełnosprawnych, podczas gdy jest to bzdurą, bo fundusze dla niepełnosprawnych i fundusze na emerytury są osobną wartością – mówi Bogusława Orzechowska.

Nowelizację ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych uchwalił w połowie listopada Sejm.

Trzynasta emerytura to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma być wypłacane każdego roku. Rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiadał też czternastą emeryturę od 2021 roku.

RIRM

drukuj