Sen. Anna Maria Anders dla „Do Rzeczy”: ustawa o IPN była potrzebna

Uważam, że ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej była i jest potrzebna, natomiast w Senacie skrytykowałam jej „timing”, który według mnie nie był najszczęśliwszy – powiedziała senator Anna Maria Anders w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”.

Córka gen. Władysława Andersa pytana, dlaczego pomimo wątpliwości głosowała za ustawą, odpowiedziała: „Głosowałam za, bo nie kwestionuję konieczności pojawienia się tego rodzaju przepisów w polskim porządku prawnym. Jest polską racją stanu korygować kłamstwa historyczne. My absolutnie potrzebujemy takich narzędzi. W tym sensie całkowicie zgadzam się z autorami ustawy”.

Na pytanie o to, kto w jej opinii „nie stanął na wysokości zadania” w kwestii ustawy o IPN, dodała: „Nie chcę wskazywać nikogo palcem, ponieważ nie uczestniczyłam w pracach legislacyjnych. Zresztą nie chodzi o to, żeby wskazywać jakichś winnych, bo to nie posuwa nas ani trochę do przodu”.

„Myślę, że istotne jest, aby w przyszłości identyfikować >>wrażliwe<< ustawy z większym wyprzedzeniem i odbywać szerokie konsultacje międzyresortowe. Jeszcze przed głosowaniem w Sejmie, oczywiście z uwzględnieniem Pałacu Prezydenckiego i kancelarii premiera” – oceniła senator Anders.

„Tak brzemiennych w skutkach przepisów nie powinno się >>puszczać<< w przyspieszonym tempie legislacyjnym. Teraz musimy bardzo dużo rozmawiać z naszymi partnerami i prezentować im nasz punkt widzenia w tej sprawie” – podkreśliła.

Dodała również, że debata wokół nowelizacji ustawy o IPN ujawniła „przerażającą skalę braku wiedzy historycznej na całym świecie”.

„Trzeba iść naprzód i ratować to, co jest dyplomatyczne do uratowania. Jeżeli uda się przekonać Amerykę, że Izrael doszedł z Polską do porozumienia, to temat w dużej mierze będzie zamknięty. Wiemy przecież, jak silne jest lobby izraelskie w amerykańskim Kongresie – trzeba z tymi ludźmi rozmawiać tak samo intensywnie jak z rządem w Jerozolimie” – powiedziała.

Senator poinformowała także, że 11 marca leci wraz z kombatantami armii gen. Andersa oraz w towarzystwie 10 Sprawiedliwych do Izraela.

„To jest dla mnie właśnie ta dobra narracja i często poprzez takie konfrontowanie ludzi z historią jesteśmy w stanie zmienić ich myślenie o Polsce” – dodała.

Anna Maria Anders wspomniała również o spotkaniu z senatorem Johnem McCainem, który podpisał swego czasu list „o stanie demokracji w Polsce”.

„Stwierdził, że nie do końca ma ogląd tego, co się dzieje w Polsce, ale zewsząd słyszy negatywne opinie, dlatego wyraził swój sprzeciw. Kiedy spotkaliśmy się następnym razem, rozmowa wyglądała już zupełnie inaczej” – powiedziała.

„Nam często brakuje lobbystów sprawy polskiej na świecie, a przede wszystkim w USA. Robiliśmy na tym polu przez lata za mało. Teraz bardzo staram się to zmienić” – podkreśliła senator.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl