fot.PAP

Sejmowa komisja zajmie się projektem dot. rybołówstwa

Sejm skierował projekt ustawy o rybołówstwie morskim do prac sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt  wdroży w życie unijne przepisy dotyczące m.in. rejestru statków rybackich, połowów morskich i podziału kwot połowowych. O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskował PiS, który uważa, że projekt nie odpowiada oczekiwaniom rybaków.

Poseł Zbigniew Babalski z sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi mówił w Sejmie, że zapisy ustawy są skandaliczne. Nie zapoznał się z nim nawet rząd.

– Dwudziestego czwartego projekt o zmianie ustawy o rybołówstwie polskim wpływa do Sejmu. Pan marszałek nadaje druk dwudziestego piątego. Dwudziestego ósmego Sejm rozpatruje go w pierwszym czytaniu. 150 artykułów, 80 stron uzasadnienia i  tyle stron różnego rodzaju aktów wykonawczych. Kto w sposób rozsądny i rzeczowy jest w stanie w ciągu dwóch dni zapoznać się z tym projektem ustawy? Apeluję, żebyśmy ten projekt odrzucili dzisiaj w pierwszym czytaniu. Skandalem jest wprowadzenie handlowania kwotami połowowymi. Za chwilę będziemy jeść ryby duńskie i szwedzkie, bo polskie rybołówstwo upadnie. Polscy rybacy będą sprzątali plaże, ponieważ nie będą mieli zajęcia jeśli chodzi o połów ryb – powiedział poseł Zbigniew Babalski.   

Poseł domagał się zwołanie konwentu seniorów w tej sprawie. Postulat posła jednak został odrzucony.

RIRM

drukuj