Sejmowa komisja ws. likwidacji WSI?

W piątek Sejm będzie głosować nad wnioskiem partii Palikota o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Platforma Obywatelska poprze wniosek. Według PiS to sposób Platformy na odzyskanie poparcia i odciągnięcia uwagi od kompromitujących rząd – taśm kelnerów.

Propozycję stworzenia komisji, zgłosiła przed wakacjami partia Janusza Palikota. Komisja zbada proces likwidacji WSI, który przebiegał pod nadzorem ministra Antoniego Macierewicza.

 Do tej pory partia rządząca wahała się czy poprzeć powołanie komisji. Nawet premier miał w tej kwestii sceptyczny pogląd. Wszystko się zmieniło po ujawnieniu przez „Wprost” rozmów polityków. Wystarczy przypomnieć dialog szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Nagrania ujawniają, że politykom obozu rządzącego nie chodzi o wyjaśnienie procesu likwidacji WSI, ale o zastępczy temat na kampanię wyborczą. Przede wszystkim o odwrócenie uwagi Polaków od nieudolnych rządów.

Antonii Macierewicz (ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i likwidator WSI) twierdzi, że nie boi się rozmawiać na temat Wojskowych Służb Informacyjnych. W jego ocenie pierwszorzędnym celem komisji będzie nie tylko atakowanie PiS ale także ujawnienie tajnych dokumentów i próba rehabilitacji żołnierzy WSI.

– Sprawa jest rzeczywiście poważna i wydaje się, że jednym z celów tych, którzy zmierzają (ale to raczej dawnych funkcjonariuszy WSI w całej tej sprawie) dobrać się do dokumentacji, do której nie mieli dotychczas dostępu – powiedział Antoni Macierewicz, poseł PiS.

WSI zlikwidowano we wrześniu 2006 r. przez rząd PiSu na mocy specjalnej ustawy za której przyjęciem głosowała również Platforma Obywatelska. Wśród licznych zarzutów wobec funkcjonariuszy pokomunistycznej służby  było min. szpiegostwo dla Rosji, nielegalne źródła finansowania lub współpraca z byłymi funkcjonariuszami SB. Powstanie komisji poprze SLD, który był przeciwny likwidacji.

Odmienne stanowisko prezentuje wicepremier Janusz Piechociński.

– Wchodzimy w ostatni rok kampanii wyborczej i komisja śledcza w ostatnim czasie, inicjatywy, tworzą dodatkową przestrzeń igrzysk, do walki, także do wykorzystywania partyjnych celi w kampanii – wyjaśnił Janusz Piechociński, wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki.

 

TV Trwam News

drukuj