Sejm zajmuje się projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii

Sejm wznowił dziś przerwane w ubiegłym tygodniu obrady. Posłowie zajmują się projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii oraz projektem zmian w Regulaminie Sejmu. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wnieśli poprawkę wykreślająca z projektu ws. cen energii przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych.

Posłowie przeprowadzają pierwsze czytania dwóch projektów ustaw dotyczących zamrożenia cen energii. Drugie czytania projektów zaplanowano na czwartek.

Projekt noweli ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła pod koniec listopada złożył rząd Mateusza Morawieckiego. Projekt przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii.

Natomiast grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. Projekt zawierał także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt przewidywał umożliwienie budowy cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Projekt spotkał się z krytyką m.in. polityków PiS.

We wtorek wieczorem na stronach Sejmu pojawiła się informacja o wniesieniu autopoprawki do projektu ustawy posłów KO i Polski 2050-TD. Zgodnie z poprawką z projektu wykreślono przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych.

Po południu posłowie zajęli się przedstawionym przez Prezydium Sejmu projektem zmian Regulaminu Sejmu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że chodzi o dostosowanie procedur związanych z wyborem premiera przez Sejm w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. Marszałek zauważył, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów głosowanie dotyczące premiera odbywałoby się przy pomocy imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

„Dziś mamy w Sejmie sprawny sprzęt do głosowania, który jest w stanie precyzyjnie podać, kto za kim lub przeciwko komu głosował, to tak samo głosowanie imienne” – zaznaczył marszałek Sejmu.

W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że projektowana nowelizacja regulaminu Sejmu ma na celu zmianę przepisów, aby wybór przez Sejm prezesa Rady Ministrów w tzw. drugim kroku konstytucyjnym „był przeprowadzany na zasadach ogólnych, tj. głosowania co do zasady odbywało się przez podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów, a głosowanie imienne było fakultatywną formą, o której zastosowaniu mógłby zdecydować Sejm”.

W czwartek Sejm zajmie się sprawozdaniem komisji ustawodawczej dotyczącym projektu uchwały autorstwa KO, ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.

Sejm będzie kontynuował obrady w poniedziałek. Wówczas – jak wynika z opublikowanego we wtorek wieczorem harmonogramu – o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania; o godzinie 15.00 dojdzie do głosowania nad wotum zaufania dla rządu.

Po głosowaniu ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydatem na premiera KO, Polski 2050, PSL i Lewicy jest Donald Tusk. O godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 – głosowanie. Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów w głosowaniu imiennym.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl