Komisja przyjęła nowelę ustawy o efektywności energetycznej

Sejmowa komisja ds. energii i skarbu przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Nowelizacja pozwoli na działanie w 2016 r. systemu wsparcia dla tej efektywności.

Projekt nowelizacji złożyła grupa posłów PiS. Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców, poseł Piotr Naimski, choć jest to „drobna” nowelizacja ustawy z 2011 r., to jej uchwalenie jest konieczne, bo przedłuży czas działania wsparcia dla podnoszenia efektywności energetycznej, który kończy się 31 grudnia br. Posłowie proponują, by tego samego dnia weszły w życie znowelizowane przepisy.

W październiku br. KE wezwała Polskę do pełnego wdrożenia przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Miała ona być wdrożona do prawa krajowego już wcześniej, do 5 czerwca 2014 r. Zgodnie z tą dyrektywą państwa członkowskie muszą od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii. Mają to zrobić za pomocą systemów wspomagających osiągnięcie tej efektywności zarówno w gospodarstwach domowych, transporcie, jak i budynkach przemysłowych.

W Polsce wspieranie działań, które zapewniają oszczędzanie energii, oparte jest na tzw. białych certyfikatach, czyli mechanizmie wymuszającym zachowania prooszczędnościowe. Przedsiębiorstwa, które sprzedają prąd, ciepło lub gaz odbiorcom końcowym, by spełnić wymogi ustawy o efektywności energetycznej, muszą pozyskać i przedstawić do umorzenia prezesowi URE określoną liczbę białych certyfikatów. Jeśli ich nie mają, muszą wnieść specjalną tzw. opłatę zastępczą.

Do wydawania certyfikatów oraz ich umarzania upoważniony jest prezes Urzędu Regulacji Energetyki, certyfikatami można handlować; odbywa się to na Towarowej Giełdzie Energii.

Jak mówił Naimski, gdyby tego wydłużenia nie było, białe certyfikaty przestałyby funkcjonować.

Proponowana nowelizacja ma dać czas na przeprowadzenie prac nad „właściwą” ustawą, nad którą – jak powiedział Naimski – pracuje rząd.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa Marek Suski zapowiedział, że sprawozdanie komisji przewidziane jest na 21 grudnia br.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl