fot. PAP/Mateusz Marek

MRiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc.

5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca br. – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej, Dorota Bojemska.

Jak poinformował w środę resort, według wstępnych danych w końcu listopada 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 774,8 tys. bezrobotnych. To o 25,4 tys. mniej niż w końcu listopada 2022 r.

„Jak wynika z naszych szacunków, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu listopada br. 5 proc. Wskaźnik ten utrzymał na tym samym poziomie od lipca br., a w zestawieniu z końcem listopada 2022 r. był niższy o 0,1 pkt proc.” – przekazała minister Dorota Bojemska.

Jak podkreśliła, w porównaniu do stanu z końca lutego 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii COVID-19, liczba bezrobotnych w końcu listopada br. spadła o 145,1 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 pkt proc.

Według danych opublikowanych na początku grudnia 2023 r. stopa bezrobocia w Polsce (liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat) wyniosła w październiku br. 2,8 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie EURO.

Resort przekazał, że Polska po raz kolejny zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Na pierwszym miejscu (2,5 proc.) znalazła się Malta.

„Wszystko to świadczy o skuteczności działań państwa w czasach kryzysów – najpierw pandemii COVID-19, a następnie wojny w Ukrainie” – wskazała minister.

„Ulgi, dodatki, ochrona miejsc pracy i szereg innych działań osłonowych przyniosły efekty w postaci rekordowo niskiego bezrobocia, stabilnej i bezpiecznej sytuacji na rynku pracy w Polsce. A bezpieczeństwo pracowników to bezpieczeństwo polskich rodzin” – podsumowała.

PAP

drukuj