fot. PAP

Sejm za zawieszeniem progu ostrożnościowego

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych dotyczący zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego został przyjęty. 

Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw 210, a 5 posłów wstrzymało się od głosu.

Poseł Andrzej Romanek przed głosowaniem powiedział, że uchylenie progu to jak ubój rytualny z ogłuszeniem.

– Najpierw pan minister finansów ogłuszy, a potem niestety dobije. Takie są fakty i tak właśnie to posunięcie argumentuje czy uzasadnia premier Donald Tusk. Mówi, że nie będzie bolało, ale niestety efekt będzie taki sam. Wszyscy znamy łaskawość i dobroć pana premiera Tuska i ministra Rostowskiego. Ja się panie premierze zastanawiam, jak człowiek, który zamiast serca ma polityczny rozrusznik może w sobie wzbudzić ludzką empatię? – pytał poseł Andrzej Romanek.

Wcześniej Sejm głosami koalicji PO-PSL przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok. Za głosowało 240 przeciwko 210 nikt nie   wstrzymało się od głosu.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk przed głosowaniem przypomniał, że PiS już podczas prac nad tą uchwałą  zgłaszało fundamentalne zastrzeżenia do tego wykonania m.in. załamanie się dochodów podatkowych z VAT.

– Wtedy już mówiliśmy, że jeżeli przy 2 procentowym wzroście PKB i prawie 4 procentowej inflacji minister finansów nie jest w stanie zebrać podatku VAT tylko brakuje mu 12 czy 14 miliardów to szykuje nam katastrofę w 2013 roku. Nie minęło pół roku i dowiadujemy o tej katastrofie. W tym roku zabraknie 30 miliardów wpływów podatkowych. Nie wyciągnięcie wniosków z tego powoduje właśnie taką dziurę budżetową – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Posłowie przez aklamację przyjęli także projekt uchwały w 70. rocznicę buntu więźniów w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince.

– Wydarzenia te przyspieszyły likwidacje jednego z największych niemieckich obozów zagłady w Europie w którym zamordowano ponad 800 tys. Żydów i około 10 tys. Polaków. Według szacunków historyków około 100 więźniów zbiegłych z obozu przeżyło wojnę – podkreślał poseł Maciej Łopiński, sprawozdawca sejmowej Komisji Kultury.

Sejm uczcił dziś także minutą ciszy ofiary katastrofy kolejowej w Hiszpanii, w której zginęło co najmniej 80 osób, a 94 są ranne.

RIRM

drukuj