Sejm za ustanowieniem Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Sejm opowiedział się za ustanowieniem Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie ma być przyznawane przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Medal ma być dowodem wdzięczności i wyrazu szacunku dla osób, które szczególnie zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa.

Za przyjęciem ustawy, której projekt wniósł prezydent, głosowało 355 posłów, przeciw było 30, a 30 wstrzymało się od głosu. Podczas debaty wszystkie kluby, z wyjątkiem Nowoczesnej, opowiedziały się za ustanowieniem nowego odznaczenia.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski zwrócił uwagę na szeroki katalog osób, które mogą otrzymać nowe odznaczenie. Dyskusja dotyczyła także wyglądu medalu.

– Wszystkim zależy na tym, żeby był to medal po prostu piękny, nie tylko odnoszący się do rocznicy, ale też taki, który jest zgodny z tradycją polskiej heraldyki i polskich medali. Bardzo ważne jest to, że jest szeroko określony krąg podmiotów mogących otrzymać to wyróżnienie – powiedział Arkadiusz Czartoryski.

Medal będzie miał średnicę 35 mm. Na jednej stronie widoczny jest orzeł z podniesionymi skrzydłami oraz napisem „Polska Odrodzona”. Na drugiej, umieszczone są wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej nad datami „1918” i „2018”.

Ustanowienie nowego odznaczenia, wpisuje się w inicjatywę narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które mają potrwać do 2021 roku.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Ma ona wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

RIRM

drukuj