fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm za uruchomieniem funduszu ws. termomodernizacji domów jednorodzinnych

Sejm opowiedział się za uruchomieniem funduszu termomodernizacyjnego. Nowela pozwoli uruchomić setki milionów złotych na termomodernizację budynków mieszkalnych. Ustawę poparło 412 posłów, jeden był przeciw, wstrzymało się czterech. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Rząd chce walczyć z emisją pyłów. Od kilku lat polskie miasta są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji.

Przepisy ws. uruchomienia funduszu termomodernizacyjnego są skierowane do osób ubogich – przypomniał dziś w Sejmie poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Dotyczy to ok. 12 proc. ludności Polski dotkniętej ubóstwem energetycznym.

– Przez tę ustawę rząd interweniuje w bardzo biedny i ważny obszar zarazem mieszkańców miast, jak i miasteczek oraz gmin. Jest to pomoc polegającą na tym, że biedniejsi ludzie, mieszkający w gorszych budynkach będą mieli możliwość docieplania domów, wymiany stolarki okiennej, wymiany źródeł ciepła. Myślę, że wszyscy rozumieją sytuację tych ludzi – zaznaczył poseł.

Zgodnie z nowelą, planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców będzie zadaniem gminy. Co do zasady osoba, która będzie realizowała przedsięwzięcie niskoemisyjne w budynku jednorodzinnym nie poniesie z tego tytułu żadnej opłaty.

Gminny program niskoemisyjny w 70 proc. finansowany będzie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a w 30 proc. przez gminę w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców. Oszacowano, że termomodernizacja jednego domu to koszt ok. 53 tys. zł.

RIRM

drukuj