fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm: w okręgu rzeszowskim 10 mandatów dla PiS, 2 dla KO, po jednym dla PSL, SLD i Konfederacji

W okręgu rzeszowskim na 15 możliwych do zdobycia mandatów 10 otrzymali kandydaci z listy Prawa i Sprawiedliwości. Posłami zostali m.in. szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Z Koalicji Obywatelskiej do Sejmu dostał się m.in. lider listy Paweł Poncyljusz, a z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego wicemarszałek Stanisław Tyszka. Posłem będzie też Grzegorz Braun z Konfederacji.

Wyniki wyborów okręgu nr 23 podała w poniedziałek wieczorem rzeszowska delegatura Krajowego Biura Wyborczego.

Największe poparcie uzyskała lista PiS, na którą zagłosowało w sumie 367 tys. 268 osób. Przełożyło się to na 10 mandatów. To o dwa mniej niż w wyborach cztery lata temu, kiedy na listę zagłosowało 284 tys. 642 osoby.

Do Sejmu dostali się lider listy Krzysztof Sobolewski, który zdobył 38 tys. 912 głosów i jest to najlepszy wynik w okręgu. Drugi wynik miała druga na liście wojewoda podkarpacki Ewa Leniart – otrzymała 36 tys. 305 głosów. Natomiast ostatni na liście PiS, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zdobył 28 tys. 495 głosów.

Mandaty z listy PiS otrzymali również wiceminister infrastruktury Rafał Weber – 26 tys. 746 głosów; Zbigniew Chmielowiec – 20 tys. 634 głosy, Jan Warzecha – 18 tys. 913 głosów, Fryderyk Kapinos – 18 tys. 450 głosów, Kazimierz Gołojuch – 18 tys. 306 głosy, Kazimierz Moskal – 17 tys. 444 głosy oraz Jerzy Paul – 16 tys. 094 głosy.

W okręgu rzeszowskim na listę KO zagłosowało w sumie 84 tys. 703 osoby, co przełożyło się na dwa mandaty, podobnie jak cztery lata temu. Zdobyli je lider listy Paweł Poncyljusz – 23 tys. 312 głosów i trzecia na liście Krystyna Skowrońska – 16 tys. 903 głosów.

Jeden mandat przypadł Konfederacji. Na jej listę zagłosowało w okręgu w sumie 48 tys. 600 osób. Mandat zdobył lider listy Grzegorz Braun – 31 tys. 148 głosy i jest to trzeci wynik w okręgu.

Do Sejmu dostał się również lider listy PSL wicemarszałek Stanisław Tyszka, na którego zagłosowało 17 tys. 086 osób. Natomiast całą listę poparło 45 tys. 868 osób.

W okręgu rzeszowskim na listę Sojuszu Lewicy Demokratycznej  zagłosowało 38 tys. 817 osób, co dało jej liderowi Wiesławowi Bużowi mandat posła. Otrzymał on 15 tys. 605 głosów.

W podziale mandatów nie uczestniczył KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na tę listę zagłosowało w sumie 3530 osób.

W wyborach do Sejmu w 2015 roku na 15 mandatów poselskich, które są do podziału w okręgu rzeszowskim, aż 12 otrzymało PiS. Dwa mandaty przypadły PO, a jeden – Kukiz’15.

Okręg nr 23 obejmuje część województwa podkarpackiego, w tym powiaty: dębicki, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski oraz miasta na prawach powiatu: Rzeszów i Tarnobrzeg.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl