Wybory parlamentarne – jak poprawnie zagłosować?

Do wyborów parlamentarnych coraz mniej czasu. Już w najbliższą niedzielę Polacy udadzą się do urn, by wybrać posłów i senatorów, którzy będą nas reprezentowali przez najbliższe 4 lata.

W wyborach parlamentarnych wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Wybory do Sejmu odbywają się w systemie proporcjonalnym. Oznacza to, że głos w wyborach parlamentarnych przypada zarówno liście partyjnej, jak i później konkretnemu kandydatowi. Jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązują w wyborach do Senatu.

Oto kilka wskazówek dla wyborców jak oddać ważny głos na swojego kandydata.

– Karta z listami kandydatów do Sejmu będzie miała formę zbroszurowanej książeczki. Na jej pierwszej kartce znajdziemy informacje jak oddać ważny głos. Druga kartka to spis treści. Na tej kartce nie oddajemy głosu. Na kolejnych kartkach umieszczone są listy kandydatów na posłów. Głosować można tylko na jedną listę – stawiając znak X w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Postawienie znaku X na więcej niż jednej kartce spowoduje nieważność głosu – czytamy na stronie parlament2015.pkw.gov.pl.

Nieco inaczej wygląda technika oddania głosu na senatorów.

– Karta do głosowania do Senatu będzie miała żółty kolor i będą na niej nazwiska kandydatów na senatora oraz nazwy komitetu wyborczego, które zgłosił kandydat. Wybieramy tylko jednego kandydata stawiając znak X w kratce obok jego nazwiska. Informacja jak oddać ważny głos znajduje się w dolnej części  kartki – możemy zobaczyć na stronie parlament2015.pkw.gov.pl.

W całej Polsce zarejestrowano 8 komitetów wyborczych. W wyborach do parlamentu kolejność list przedstawia się w następujący sposób:

– Lista nr 1 – PiS, lista nr 2 – PO, lista nr 3 – Partia Razem, lista nr 4 – KORWiN, lista nr 5 – PSL, lista nr 6 – Zjednoczona Lewica, lista nr 7 – Kukiz’15, lista nr 8 – Nowoczesna – numery list do parlamentu.

W wyborach do Sejmu  wystartuje 8 tys. kandydatów. Senatorem chce zostać 425 osób. Parlamentarzyści otrzymują co miesiąc 9,5 tys. zł. uposażenia oraz 2,5 tys. zł. diety.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące tego, jak poprawnie zagłosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych można sprawdzić na stronie internetowej [więcej].


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl