Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

Andrzej Duda – 52 proc. głosów; Bronisław Komorowski – 48 proc. – wynika z uaktualnionego sondażu Ipsos po zakończeniu głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Według niego frekwencja wyniosła 55,5 proc.

Maksymalny błąd w badaniu, tzw. late poll – na podstawie oficjalnych wyników z ok. 450 lokali – może, według Ipsos, wynieść 1 pkt. proc.

Gdyby te prognozy potwierdziły się oficjalnie, prezydentem zostałby Andrzej Duda (PiS). PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów poda w poniedziałek późnym wieczorem.

Po zakończeniu niedzielnego głosowania TVP, TVN24 i Polsat News podały sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Miało to nastąpić o godz. 21.00, ale cisza wyborcza została przedłużona do godz. 22.30, gdyż komisja obwodowa w Kowalach, gmina Skoczów, ogłosiła przerwę w związku ze śmiercią starszej kobiety. Wstępne wyniki przewidywały 53 proc. głosów dla Andrzeja Dudy i 47 proc. dla Bronisława Komorowskiego.

„Życzę mu udanej prezydentury, bo dobrze życzę Polsce” – mówił tuż po ogłoszeniu sondażu Komorowski, który pogratulował Dudzie zwycięstwa.

Duda podziękował Komorowskiemu za rywalizację w tej kampanii i za gratulacje, które mu złożył. Dziękując tym, którzy na niego głosowali; wyraził nadzieję, że w „następnych wyborach będzie nas jeszcze więcej”. „To nie będzie prezydentura zamknięta; będziemy rozmawiali” – zadeklarował.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gratulacje Dudzie złożył rzecznik KEP ks. Józef Kloch. Zapowiedział, że oficjalny list z gratulacjami prezydium KEP przekaże po ogłoszeniu wyniku wyborów przez PKW.

Według Ipsos, Duda przekonał do siebie 59,4 proc. wyborców Pawła Kukiza, który 10 maja zdobył 20,8 proc. głosów. Na Komorowskiego zagłosowało 40,6 proc. wyborców muzyka.

Obaj kandydaci wygrali w ośmiu województwach – wynika z sondażu.

Według danych PKW frekwencja na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. – więcej niż w I turze 10 maja, gdy było to 34,41 proc.

Pierwszą turę dwa tygodnie temu wygrał Duda (PiS), który zdobył 34,76 proc. głosów; drugi był ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO) – 33,77 proc. W związku z tym musiała się odbyć II tura wyborów.

W niedzielę o godz. 7 rano otwarto ponad 27 tys. lokali wyborczych w II turze. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln wyborców.

Przemówienie prezydenta elekta Andrzeja Dudy w dniu wyborów


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl