Sejm: w okręgu poznańskim KO uzyskała pięć mandatów, PiS trzy, a Lewica dwa

Liderki trzech list: była żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz z Prawa i Sprawiedliwości oraz feministka Katarzyna Ueberhan z Sojuszu Lewicy Demokratycznej to trzy nowe posłanki z Poznania. W okręgu nr 39 pięć mandatów przypadło KO, trzy PiS a dwa lewicy.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Poznaniu poinformowała w poniedziałek, że mandaty w okręgu wyborczym nr 39 uzyskali też obecni posłowie Szymon Szynkowski vel Sęk i Bartłomiej Wróblewski (PiS) oraz Rafał Grupiński, Adam Szłapka i Waldy Dzikowski (KO). W kolejnej kadencji w Sejmie zadebiutują ponadto Katarzyna Kretkowska (SLD) i Franciszek Sterczewski (KO).

W Poznaniu i powiecie poznańskim wybory do Sejmu wygrała Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 45,38 proc. głosujących. Na listę PiS zagłosowało 25,33 proc. Lista SLD uzyskała 16,49 proc. poparcia, Konfederacji – 6,61 proc., a PSL – 6,20 proc.

Triumfatorką wyborów do Sejmu w okręgu poznańskim jest liderka listy Koalicji Obywatelskiej, była żona prezydenta Poznania, działaczka społeczna i radna wielkopolskiego sejmiku Joanna Jaśkowiak. W niedzielę zagłosowało na nią ponad 67,8 tys. osób. Drugi wynik odnotował i posłem pozostanie Adam Szłapka (KO), na którego zagłosowało ponad 51,9 tys. osób. Nowym posłem będzie startujący z ostatniego miejsca tej listy aktywista miejski, organizator „łańcuchów światła” Franciszek Sterczewski. Zagłosowało na niego ponad 25 tys. osób. W Sejmie znajdą się też dotychczasowi posłowie PO Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński. Na Dzikowskiego oddano 19,7 tys. głosów, Grupińskiego poparło ponad 17,9 tys. osób.

Poza Sejmem znajdzie się lider listy PO w poprzednich wyborach i zdobywca największej liczby głosów na tej liście Szymon Ziółkowski. Cztery lata temu Ziółkowski zdobył przeszło 29,7 tys. głosów, obecnie zagłosowało na niego ponad 12,6 tys. osób.

Liderka listy PiS Jadwiga Emilewicz uzyskała trzeci wynik w okręgu. Na obecną minister przedsiębiorczości i technologii zagłosowało 43 tys. 958 osób. Kolejny wynik uzyskał i posłem pozostanie obecny wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, na którego głos oddało ponad 24,2 tys. wyborców. W Sejmie dalej pracował będzie poseł Bartłomiej Wróblewski, który uzyskał prawie 22,2 tys. głosów. Do Sejmu nie dostał się startujący z drugiego miejsca poseł Tadeusz Dziuba. W niedzielę otrzymał ponad 14,2 tys. głosów.

W Sejmie kolejnej kadencji zadebiutuje liderka listy SLD Katarzyna Ueberhan z Wiosny Biedronia. Feministka zdobyła prawie 33,4 tys. głosów. Poselski mandat zdobyła też była poznańska radna Katarzyna Kretkowska, na którą zagłosowało przeszło 16 tys. osób.

W 2015 roku w okręgu poznańskim najlepszy wynik również zdobyła kobieta. Na liderkę listy Nowoczesnej Joannę Schmidt zagłosowało 35,2 tys. osób. W okręgu zwyciężyła wówczas Platforma Obywatelska, zdobywając 35,65 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 23,9 proc. głosów. Trzecią siłą w okręgu była Nowoczesna z wynikiem 14,49 proc. Na Zjednoczoną Lewicę oddano 8,07 proc. głosów, na Kukiz’15 6,06 proc. Kolejne miejsca zajęły: KW KORWiN (4,77 proc.) KW Razem – 4,60 proc., PSL 1,91 proc., a KWW JOW Bezpartyjni 0,55 proc. głosów.

PAP

drukuj