fot. sejm.gov.pl

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu zadań oświatowych

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Projekt m.in. uszczelnia przepisy dotyczące przyznawania dotacji samorządom, ujednolica wymiar pensum logopedów, psychologów, pedagogów szkolnych, wydłuża ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli.

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek Nowoczesnej o odrzucenie ustawy w całości. Przyjęto część poprawek, głównie o charakterze doprecyzowującym.

Nowoczesna zarzuciła autorom projektu, że pod pretekstem zmian w finasowaniu oświaty wprowadzają poważne zmiany w Karcie Nauczyciela, które nie były konsultowane ze środowiskiem nauczycielskim.

Podczas debaty szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, podkreślała, że ustawa była długo oczekiwana m.in przez samorządy i nauczycieli. Poinformowała, że po wprowadzeniu reformy edukacji powstanie 11,5 tys. dodatkowych miejsc pracy. Minister odniosła się też do zarzutów ws. konsultacji projektu.

– Jeżeli chodzi o konsultacje, po pierwsze – 50 stron załącznika do ustawy to jest wynik tych konsultacji, komentarze, przyjmowanie tychże konsultacji. Jednocześnie chcę państwu przypomnieć, że od listopada ubiegłego roku przy Ministerstwie Edukacji działa zespół składający się z samorządowców, związkowców i ekspertów Ministerstwa Edukacji. Zakończyliśmy pierwszy etap, na który mogliśmy się zgodzić i to jest efekt konsultacji, odwagi i rozmów z samorządowcami i nauczycielami – powiedziała szefowa MEN, Anna Zalewska.

W ustawie wprowadzono także nowy dodatek – za wyróżniającą się pracę, nazwany przez media „500 plus dla nauczycieli”.

Będzie mógł go otrzymać nauczyciel dyplomowany, czyli na najwyższym stopniu awansu zawodowego. Będzie on wynosić 16 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Po raz pierwszy nauczyciele mogliby go otrzymać po 1 września 2020 roku. Pełną wysokość osiągnie on od 1 września 2022 roku.

RIRM

drukuj