fot. PAP/Jacek Turczyk

Sejm: Premier spotkał się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Sejmie z przedstawicielami wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Spotkanie dotyczyło zmian w prawie po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Premier po spotkaniu oświadczył, że bardzo dobrze, że do niego doszło.

Chcę podkreślić dobrą atmosferę tego spotkania i moje zdanie w tej kwestii, które mam przekonanie, że podzielają uczestnicy tego spotkania, że przecież konkurent polityczny, oponent polityczny to nie jest wróg, że trzeba umieć rozmawiać – zaznaczył szef rządu.

W trakcie spotkania ministrowie zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości przedstawili wstępne propozycje rozwiązań, jak zapobiegać w przyszłości takim tragediom, jak ta, która wydarzyła się w Gdańsku.

Zapewniam, że wypracujemy i mam nadzieję po tym spotkaniu, że wypracujemy razem z opozycją wspólną wersję  odpowiednich regulacji prawnych, które będą miały zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości, a więc doprowadzą do podniesienia poziomu bezpieczeństwa – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Teraz ministrowie muszą się wykazać – zwrócił uwagę Sławomir Neumann, który reprezentował PO.

Oni muszą stanąć i pokazać, że chcą dotrzeć do źródła tego, co się wydarzyło. To źródło musimy wspólnie zdefiniować i mocno zadziałać, żeby nie było tej nienawiści w Polsce, żeby nie było aktów przemocy, żeby ta śmierć, ten mord polityczny był jedynym, który nastąpił, by nie było jego kontynuacji – wskazał Sławomir Neumann.

Wprowadzenie zmian w prawie będzie sporym wyzwaniem – nie ukrywa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Musimy podjąć decyzję, czy chcemy reagować na wszystkie przejawy nienawiści. Kiedy jest reakcja prawa karnego, gdzie jest granica wolności słowa. Musimy wyznaczać tę granicę w ramach debaty publicznej i stosować równe standardy wobec wszystkich – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Politycy PO domagali się od premiera m.in. ponownego wszczęcia wszystkich śledztw związanych z aktami nienawiści w Polsce. Nowoczesna domagała się natomiast edukacji młodzieży w kwestii mowy nienawiści.

Uważamy, że kwestie edukacji młodzieży, ale nie tylko dotyczącej „mowy nienawiści”, tego, w jaki sposób powinniśmy formułować nasze myśli w przestrzeni publicznej i w internecie, te tematy są bardzo ważne – powiedział Paweł Pudłowski z Nowoczesnej.

Totalna opozycja domagała się też zmian w mediach publicznych.

To jest propagandowa dzisiaj tuba partii rządzącej, a premier, i szczególnie pan marszałek Terlecki, uważają to za oazę pluralizmu. Mamy inne spojrzenie na tę sprawę – powiedział Sławomir Neumann.

Nie wszystkie postulaty zostaną jednak spełnione.

– Pozytywem tego spotkania jest zgoda premiera i ministra sprawiedliwości na pełnomocnika rodziny przy śledztwie. Wszystko inne to są tylko słowa. Nic więcej się nie wydarzyło – dodał przedstawiciel PO.

Komentatorzy podkreślają, że pozytywny przekaz płynący po spotkaniu na pewno przysłuży się rządowi PiS.

Po spotkaniu z liderami partii parlamentarnych premier spotkał się na krótkiej rozmowie w cztery oczy z przewodniczący PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

– Tak jak to jest w dojrzałych silnych państwach, cieszę się, że doszło do tego spotkania, gdzie udało nam się w wielu aspektach porozumieć. W niektórych pozostaliśmy przy swoich zdaniach, ale tak to jest w demokracji i dobrze, że tak jest w demokracji – zaznaczył premier Morawiecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl